Ваш адвокат.

У нас чоловіком складні відносини. Ми вже в шлюбі більше десяти років, росте донька, але я до сих пір не знаю, скільки він заробляє. У нього, як зараз прийнято говорити, «малий бізнес». Чоловік дає певну фіксовану суму «на харчування». Але дівчинці необхідно розвиватися, я хочу, щоб вона вивчала іноземну мову, грала на якомусь музичному інструменті, займалася спортом. Природно, необхідні гроші. А їх на все це не вистачає. Я добре знаю, що у чоловіка є пристойні кошти, так як його справи йдуть дуже успішно. Однак він відмовляється давати щось понад «раз і назавжди» певної суми. І я збираюся подати на аліменти.
Може, це і не дуже красиво, але я просто не бачу іншого виходу. Чоловік вже платить аліменти на дитину від першого шлюбу. І це досить пристойна сума. В усякому разі, навіть її половини вистачить на все, про що я прошу в чоловіка. Але він відмовляється.
Чи можна в моєму випадку обійтися без суду і шлюборозлучного процесу?
Людмила Верхівцеве
м. Тюмень

Звичайно, краще б вам з чоловіком домовитися «полюбовно».
Здається, чоловік розуміє, що і по совісті, і за законом (ст. 80 СК РФ) батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей. Можна скласти певне угоду в письмовій формі і підтвердити документ нотаріальним свідоцтвом.


Така угода може бути змінено або розірвано за взаємною згодою сторін. Згідно зі ст. 103 СК РФ розмір аліментів, що виплачуються за угодою, також визначається обома сторонами. Однак, у п. 2 тієї ж статті зазначено, що розмір аліментів, встановлених за угодою на неповнолітніх дітей, не може бути нижче розміру аліментів, які вони могли б отримати при стягненні аліментів у судовому порядку.
Якщо ваш чоловік вже виплачує аліменти на дитину від першого шлюбу (а це у вашому випадку 1/4 його доходу), то тепер сума в розмірі 1/3 його доходу повинна бути поділена між вашою дочкою і його дитиною від першого шлюбу. Якщо ви впевнені, що такі гроші цілком вас влаштують, як ви пишете, і відносини з чоловіком не ускладняться, то можете сміливо діяти. Ви отримаєте аліменти і без суду, і без розлучення.
Щоправда, нині настали такі часи, що важко визначити розмір заробітку вашого чоловіка.
Але можна звернутися до податкових органів з тим, щоб уточнити, на яку суму можете претендувати. Бо може вийти зовсім не так, як ви очікуєте. І в будь-якому випадку краще керуватися старовинної мудрістю, що «поганий мир кращий за добру сварку».