Ваш адвокат.

З чоловіком ми розлучилися п'ять років тому, на аліменти на трирічну дочку я не подавала. Зараз моїй дівчинці вісім років.
Весь цей час колишній чоловік матеріально нам не допомагав. Я знову вийшла заміж два роки тому.
Мій другий чоловік - чудова людина, ми живемо дружно, в любові та злагоді. Чоловік хоче дівчинку удочерити. Однак її рідний батько не дає на це згоди. При цьому він уже п'ять років не бачив дитину, не цікавиться її життям, нічим не допомагає. Смішно сказати, але він живе на відстані трьох автобусних зупинок, а школа мій Світланка знаходиться на тій же вулиці! І ось наша сім'я опинилася в заручниках у такої людини. Хоча свого часу він від нас пішов, але його життя в новій сім'ї не вийшла. І тепер він немов мстить мені за те, що у мене все склалося вдало.
Але, тим не менш, жодних кроків, щоб зблизитися з дитиною, не робить. Його батьківство лише біологічне, виражається лише в тому, що він не хоче дати згоду на удочеріння Світланка моїм чоловіком.
Невже моя дочка буде все життя залежати від нього, а я - йти на поводу у його примх? Підкажіть, як мені поступити? Чи можна при вирішенні нашої проблеми уникнути контакту з колишнім чоловіком?
Н.Ф. Корабльова,
м. Іркутськ

Перш за все хочу вас запитати, а чи подавали ви заяву до суду? Тому що питання усиновлення проводяться тільки в суді у відповідності до ст. 125 СК РФ за заявою осіб або особи, які бажають усиновити дитину. Таке серйозне справа вирішується тільки судом в порядку окремого провадження за правилами, передбаченими цивільним процесуальним законодавством.



За загальним правилом для усиновлення дитини необхідно отримати згоду його батьків, яке в силу закону є обов'язковою умовою усиновлення.
Однак ваша ситуація зовсім не безнадійна, як це може здатися на перший погляд. Тому що в ст. 130 СК РФ є винятки з цього правила. І там сказано, що в певних випадках не потрібна згода батьків на усиновлення. Суд вирішує, чи визнати поважними причинами відмови одного з батьків на усиновлення його дитини іншою особою. У перелік поважних причин входять тривале відрядження, хвороба, перешкоджання з боку іншого з батьків у спілкуванні з дитиною тощо. У законі сказано: якщо людина не дає згоди на усиновлення дитини, з яким він не проживає спільно більше шести місяців, і ухиляється від його виховання і утримання, а мотиви його поведінки не підпадають під список поважних причин, то звичайно суд виносить рішення на користь осіб , що заявили про своє бажання усиновлення.
Судячи з вашого листа, нічого екстраординарного у вашого чоловіка не відбувалося. Звичайно, вам це доведеться довести. Тут без допомоги документів (про те, що ви не проживаєте разом довгі роки, а він живий і здоровий, але при цьому не платить аліменти), показань свідків як з тієї, так і з іншого боку не обійтися. І якщо все, що ви написали, так і є, суд може винести рішення про усиновлення дитини без згоди його батька. Бажаю удачі!