Ваш адвокат.

Нажили разом? Маєте частку!
Ми з чоловіком купили квартиру в той період, коли дружно жили в шлюбі. Я в цій квартирі не прописана. Нещодавно ми розлучилися. Чоловік стверджує, що якщо я не прописана в цій квартирі, то й не маю на неї права. Але ж ми купували житло на спільні гроші. Невже я не маю на цю площу ніяких прав?
С.Ф. Феоктистова,
Москва

Квартира є спільною власністю вашої, пані Феоктистова, і вашого колишнього чоловіка. І те, що ви не зареєстровані (не прописані) у цій квартирі, не впливає на ваші права як власника житла. До майна, нажитого подружжям за час шлюбу, слідуючи ч. 2 ст. 34 СК РФ ставляться: доходи кожного з подружжя від трудової, підприємницької, інтелектуальної діяльності; отримані ними пенсії, допомоги, інші грошові виплати.
Спільним майном подружжя є також придбані за рахунок загальних доходів подружжя в період шлюбу незалежно від того, на ім'я кого (або ким) з них внесені грошові кошти, рухомі і нерухомі речі, цінні папери, паї, вклади, частки в капіталі, внесені в кредитні установи чи інші комерційні організації, і інше майно.
Тому ви разом з чоловіком, нехай і колишнім, є власниками квартири, а власнику належить право володіння користування і розпорядження майном. Можете проживати на даній житловій площі і розпоряджатися нею на свій розсуд - продавати, дарувати, заповідати свою частку квартири.
При цьому не грає ніякої ролі те, що ви в цій квартирі не зареєстровані. Право власності зберігається і в тому випадку, якщо власник не проживає і не зареєстрований в даній квартирі.
Ви вправі також зробити в судовому порядку поділ спільного нажитого з чоловіком майна.
Нова прізвище - це не складно
Я дуже хотіла мати сім'ю і дитини. Але за тридцять вісім років життя заміж мене ніхто так і не покликав.



Тому й народила малюка поза шлюбом. Батько дитини, дізнавшись про її народження, визнав сина і зареєстрував його під своїм прізвищем. Всі документи він надіслав поштою, маляти ніколи не бачив, його долею не цікавився. Хлопчику зараз шість років, на майбутній рік йому йти до школи.
У нашій маленькій родині дві різні прізвища і одна з них - людину, в общем-то нам зовсім стороннього. Думаю, у хлопчика в школі можуть виникнути проблеми. Словом, хочу, щоб у сина була моє прізвище. Що я можу зробити?
М.М. Семенцова,
Нижній Тагіл

Ви можете поміняти синові прізвище. Закон передбачає подібні ситуації. За документами у вашого сина є батько, хоча в реальності він відсутній. Вам доведеться з ним зв'язатися і попросити, щоб він письмово відмовився від визнання сина і від прізвища, даної по батькові при реєстрації новонародженого малюка.
Якщо ви не зможете встановити місцезнаходження цієї людини, вам слід (втім, це доведеться зробити в будь-якому випадку ) звернутися до органів опіки з відповідною заявою. Такого роду питання зазвичай вирішуються з урахуванням думки обох батьків, але ні в якому разі ніщо не повинно зачіпати інтереси дитини.
З вашого листа видно, що батько дитини протягом усього періоду (від народження малюка і до теперішнього часу) ухилявся від виконання свого батьківського обов'язку: не платив аліменти, не цікавився його життям і так далі. А значить, у вашому випадку змінити прізвище дитині можна без урахування думки другого батька. І все ж, повторюю, без органів опіки та піклування ніяк не обійтися. Там вам підкажуть, що на підставі ст. 59 Сімейного кодексу та Федерального закону від 15 листопада 1997 року «Про акти громадянського стану» у вас є всі права вирішити своє питання одноосібно, без врахування думки батька дитини.