Подарунки: практична сторона питання.

Щоб зробити подарунок дорогій людині, не обов'язково шукати особливий привід, достатньо лише бажання. І ось тоді вже - сюрприз із сюрпризів! Як це сталося з однієї моєї знайомої, яка отримала у подарунок ... квартиру. «Ого! - Скажете ви. - От пощастило !..»
Я теж так подумала. Знайома ж радіти не поспішала. Вона, звичайно, раділа, але крізь радість цю проступала деяка стурбованість. «Та що з тобою?» - Запитала я. «Не знаю, що тепер робити, - відповіла вона. - Напевно адже треба буде якісь податки платити. На дарування або щось у цьому дусі. А грошей немає ... »І приятелька полізла в податкову літературу.
За буквою закону
Її чекали приємні новини. Виявляється, з 1 січня тепер уже минулого, 2006 року, податок з майна, що переходить у порядку спадкування і дарування, в нашій країні був скасований.
Проте розслаблятися все ж таки не слід. Одночасно зі скасуванням податку на подарунки були внесені зміни до законодавства про податок з доходів фізичних осіб, ще зовсім недавно називався прибутковим податком.
Так, майно, що переходить від однієї людини до іншої у вигляді дару, податком на доходи не оподатковується.
Однак якщо ви отримали в подарунок нерухомість, транспортний засіб, акції, частки або паї, податок на доходи доведеться сплатити.
Правда, якщо дарувальник - ваш близький родич, то дар, яким би він не був, податком не обкладається. Хто належить до близьких родичів, визначає Сімейний кодекс РФ, у статті 14 якого зазначено, що ними є родичі по прямій висхідній і низхідній лініях (батьки та діти, дідусі, бабусі та онуки), а також повнорідні та неповнорідні (мають спільних батька чи матір ) брати і сестри.
Якщо ж - як у випадку з моєю знайомою - квартира отримана в подарунок від людини, що не входить до числа близьких родичів, готуйтеся платити податок на доходи за ставкою 13%. Після закінчення року, в якому подарунок був отриманий, вам слід подати до податкових органів за місцем вашої реєстрації декларацію форми 3-ПДФО. Потрібно мати на увазі, що в декларацію вносяться не тільки відомості про отриманий подарунок, але й інформація про всі інші ваші доходи за минулий рік, а також про суму обчисленого й утриманого з цих доходів податку.



Декларацію треба здати до 30 квітня року , наступного за звітним. Сам же податок ви повинні будете сплатити не пізніше 15 календарних днів з моменту подачі декларації.
Беремося вважати
Від якої ж суми вважати 13% податку? Адже всім відомо, що у випадку, приміром, із квартирою в документах звичайно вказується не реальна вартість квартири, а оцінна, за даними БТІ.
Як тут бути? Яку суму взяти для розрахунку податку на доходи? Податкові органи вважають, що реальну, ринкову. Щоправда, в тих розділах Податкового кодексу, де йдеться про податок на доходи у вигляді подарунків, цей момент поки відображення не отримав.
Однак існують роз'яснення податкових служб, в яких нам пропонується при визначенні бази оподаткування орієнтуватися на ринкову вартість майна, що переходить у порядку дарування.
Чесно підрахувавши податок від реальної вартості подарованої їй квартири, знайома розгубилася. Сума виходила немаленька. Причому платити її треба було живими грошима. «Може, відмовитися від подарунка?» - Міркувала приятелька. Це можливо. Якщо дарунок ще не був переданий, від нього можна відмовитися у будь-який час, і в цьому випадку договір дарування вважається розірваним.
Правда, якщо цей договір був укладений письмово (а у випадку з квартирою інакше і бути не може), то й відмова від дарування слід оформити у письмовій формі. І якщо договір вже зареєстрований, то відмова від прийняття дарунка теж підлягає державній реєстрації.
... Все-таки знайома моя відмовлятися від квартири не стала, розсудивши, що 13% на користь держави - це істотно менше, ніж виплати по іпотеці , яку вона збиралася брати. Тепер вона заповнює декларацію і одночасно обговорює з дизайнерами проект перепланування свого нового житла. Все ж подарунки - це так приємно!