Поради адвоката Жанна Смаль.

Крім нас у комуналці проживають ще дві сім'ї. Сусід без нашої згоди приватизував свою кімнату. Більш того, кімнату цю став здавати без нашого дозволу, а сам живе у дружини. Чи законно це? Адже приватизував він тільки кімнату, а не місця загального користування - ванну, кухню, туалет. І ось, будьте ласкаві, ми повинні їх ділити з абсолютно чужими людьми. Як це неподобство припинити? Тетяна Валентинівна АРЖАННІКОВА, Бєлєв
Шановна Тетяна Валентинівна! Зрозуміло ваше обурення.
Але давайте розберемося по порядку. Що означає «абсолютно чужі люди»? Адже ваш сусід, який здає свою кімнату, вам теж начебто не родич. Так що з цього приводу мучитися не варто.
Тепер - про найголовніше у вашому листі. Пояснюю. Сусід приватизував свою кімнату без вашої згоди абсолютно законно. Таке право йому дає рішення Конституційного суду РФ. Загальні приміщення (ванна кімната, кухня, туалет) не є його власністю, але не виділена фізично частина цих приміщень йому належить: він або люди, які у нього знімають житло, має право ними користуватися.



У частині 2 ст. 30 Житлового кодексу РФ зазначено, що власник має право здавати своє житло в оренду. Але при цьому він повинен оформити договір оренди в письмовій формі. Якщо договір укладається на термін більше року, його необхідно зареєструвати в Реєстраційній палаті. Також власник зобов'язаний надати копію договору до місцевого податкового органу та сплачувати податок з прибутку.
Підіб'ємо підсумки. Сусід приватизував і здає кімнату законно. Дозвіл інших сусідів не потрібно. Але от якщо юридична дія - здача квартири в найм - оформлено неправильно, тут у нього можуть виникнути проблеми.
Щоб вам позбавитися від небажаних сусідів - наймачів житла, - потрібно писати скарги до правоохоронних та податкових органів. Але якщо у сусіда всі документи в порядку, то, думаю, вам доведеться і далі проживати з «абсолютно чужими людьми» в одній комуналці.