Коли йти в декретну відпустку.

У мене починається офіційний термін виходу в декретну відпустку, за сімдесят днів до настання пологів. Чи можу я не скористатися цим правом, а попрацювати ще?

За Трудовим кодексом РФ тривалість відпустки при одноплодовій вагітності і нормально минулих родів становить 140 календарних днів, у разі ускладнених пологів - 156 днів, при багатоплідної вагітності і народження двох і більше дітей - 194 дні. Декретна відпустка обчислюється сумарно, включаючи періоди до пологів і після пологів, і подається в установленому законом повному обсязі незалежно від тривалості відпустки до пологів.

З 30 тижнів вагітності, а при багатоплідній вагітності з 28 тижнів, у жінки виникає право використовувати декретну відпустку, але не обов'язок. Це роботодавець зобов'язаний надати декретну відпустку при наявності заяви працівниці і листка непрацездатності.

Сумарно за весь період відпустки по вагітності та пологах виплачується допомога по державному соціальному страхуванню. Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій жінці в розмірі 100 відсотків середнього заробітку, розрахованого за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю початку надається за її заявою відпустки по вагітності та пологах.


Листок ж непрацездатності і для надання відпустки, і для призначення і виплати допомоги виконує тільки одну роль - медичного свідоцтва, яке зазначає передбачувану дату пологів. Відповідно до п. 4 ст. 3 Конвенції МОП N 103, якщо максимально можлива тривалість частини відпустки до пологів, використана повністю, мінімальна тривалість частини відпустки після пологів не повинна бути скорочена через зрушивши дати пологів. А це ті ж 70 днів у разі нормально пройшли пологів, 86 - у разі ускладнених пологів, і 110 - при народженні двох і більше дітей.

Я була в декретній відпустці, після закінчення якого я подала заяву на надання мені чергової щорічної відпустки. Чи зобов'язаний роботодавець його надати?

Згідно зі ст. 260 ТК РФ жінка має право взяти щорічну оплачувану відпустку безпосередньо після закінчення відпустки по вагітності та пологах, так само як і перед декретною відпусткою. Це один з тих нечисленних чудових випадків, коли бажання жінки має силу закону. Достатньо написати заяву, щоб роботодавець надав відпустку.

На запитання відповідав Павло Астахов, адвокат