Отримуємо допомоги на дитину.

Отже, малюк з'явився на світ. Які грошові виплати покладаються батькам у зв'язку з народженням дитини? Яка їхня сума і де їх можна отримати?

Одноразова допомога при народженні дитини
Хто отримує Один з батьків дитини (на підставі ст. 11, 12 Федерального закону «Про державну допомогу громадянам, які мають дітей »від 19 травня 1995 р.). При народженні двійнят посібник буде виплачено на кожного малюка.
Де і коли виплачується За місцем роботи (служби або навчання) одного з батьків. У тому випадку, якщо обидва батьки дитини ніде не працюють, за посібником можна прийти до органу соціального захисту населення (соцзабез) по тому місцю проживання, де буде зареєстрований дитина.
Звернутися за допомогою можна відразу після оформлення свідоцтва про народження малюка, але не пізніше 6 місяців з дня народження дитини (ст. 17.2 Федерального закону «Про державну допомогу громадянам, що мають дітей»). Виплата допомоги повинна бути проведена не пізніше 10 днів з дня надання всіх необхідних документів (ст. 25 постанови Уряду РФ «Про затвердження Положення про призначення і виплату державної допомоги громадянам, які мають дітей» від 30 грудня 2006 р.).
Який розмір допомоги З 1 січня 2009 р. розмір допомоги становить 9592 руб.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ТРЕБУЮТСЯ :
* заява про призначення допомоги,
* свідоцтво про народження дитини,
* довідка про народження дитини, видана органами ЗАГС,
* довідка з місця роботи (служби або навчання) другого з батьків дитини про те, що це допомога йому не виплачувалося. Якщо батько й мати в даний момент не працюють, то додатково подається виписка з трудової книжки, військового квитка або іншого документа про останнє місце роботи (служби, навчання).

ДОДАТКОВІ ВИПЛАТИ
Крім державних, існують регіональні виплати при народженні дитини. Суми цих виплат різняться по регіонах. За оформленням регіональних допомоги потрібно звертатися в органи соціального захисту населення (соцзабези).
* У Москві з 1 січня 2009 одноразова виплата при народженні першої дитини становить 5500 руб., Другої і наступних дітей -14500 крб.
Якщо вік батьків менше 30 років, то їм ще додатково призначаються одноразові допомоги: на першу дитину - в розмірі 5 прожиткових мінімумів (33 240 руб.), на другу - в розмірі 7 прожиткових мінімумів (46 536 руб. ), на третю і наступних - у розмірі 10 прожиткових мінімумів (66 480 руб.).
* У Московській області при народженні першої дитини виплачується 10000 руб., другого - 20000 руб., при народженні третього і наступних - 30000 руб.
* У Санкт-Петербурзі виплачується 15000 руб. на першу дитину, 20000 руб. - На другу, 25000 руб. - При народженні третьої і наступних дітей.

Допомога по догляду за дитиною
Хто отримує Право на отримання допомоги має той. хто знаходиться у відпустці по догляду за дитиною і фактично сидить з малюком. Зверніть увагу, що отримувати допомогу може не тільки мама, але і тато, бабуся або інший родич, тобто той. хто бере відтік по догляду.
Де і коли виплачується За місцем роботи батьків (або того, хто доглядає за дитиною). Виплачується щомісячно. Батькам потрібно звернутися за оформленням допомоги не пізніше 6 місяців з дня досягнення дитиною 1,5 років.
Який розмір допомоги Розмір щомісячного допомоги становить 40 відсотків середнього заробітку за місцем роботи за останні 12 календарних місяців, що передували місяцю початку відпустки по догляду за дитиною. При цьому щомісячний мінімальний розмір допомоги становить 1798 руб. по догляду за першою дитиною, 3597 руб. по догляду за другою дитиною і наступними дітьми. Максимальний розмір допомоги по догляду за дитиною не може перевищувати за повний календарний місяць 7194 руб.
У тому випадку, якщо дітей у віці менше півтора років двоє і більше, розмір допомоги підсумовується. При цьому підсумований розмір допомоги не може перевищувати 100 відсотків розміру середнього заробітку і в той же час не може бути менше підсумованого мінімального розміру допомоги.
Право на допомогу по догляду за дитиною збережеться навіть у випадку, якщо ви будете працювати на умовах неповного робочого дня, вдома або продовжувати навчання у вузі.

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ТРЕБУЮТСЯ:
* заява про призначення допомоги,
* свідоцтво про народження дитини.

Материнський капітал
Хто отримує Мами, які народили або всиновили другої і наступних дітей з 1 січня 2007 р. (Федеральний закон« Про додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей »від 29 грудня 2006 р.). Материнський капітал можуть також отримати і тата, які в силу різних причин самостійно виховують потомство, а також діти, що залишилися без піклування батьків.
Іменна свідоцтво (сертифікат) на материнський капітал видається державою тільки один раз. Це означає, що якщо жінка, наприклад, після народження другої дитини отримала материнський капітал, то після народження третьої дитини цих грошей їй більше не дадуть.


Те ж саме стосується і народженої двійні або трійні.
Де і коли отримати Одразу після народження (усиновлення) другої дитини. Для цього мамі необхідно з'явитися у відділення Пенсійного фонду за місцем проживання (сайт фонду www.pfrf.ru). Пенсійний фонд видає сертифікат протягом місяця.
Якщо за державними грошима звертається тато, потрібні також документи, що підтверджують відсутність матері (смерть, позбавлення батьківських прав тощо). Якщо за капіталом звертається сирота, потрібно документально підтвердити відсутність обох батьків.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ ТРЕБУЮТСЯ:
* заяву на отримання материнського капіталу;
* паспорт;
* страхове свідоцтво Пенсійного фонду;
* свідоцтва про народження всіх дітей, яких документів про усиновлення (наприклад, рішення суду). Бажано, щоб на свідоцтві про народження дитини, з появою якого з'явилося право на отримання материнського капіталу, стояв штамп про громадянство.
Який розмір материнського капіталу
Сума щорічно переглядається законом про федеральний бюджет у бік підвищення з урахуванням інфляції. На сьогоднішній день материнський капітал становить 299 731 руб.
Як скористатися Материнським капіталом можна буде скористатися лише через три роки з моменту народження або усиновлення дитини. Причому є обмежений перелік напрямків, куди можна вкласти ці кошти:
* освіту будь-якого з дітей,
* поліпшення житлових умов,
* формування накопичувальної частини трудової пенсії матері.
У рамках цих трьох напрямів можна чинити на свій розсуд: можна вкласти всі гроші, наприклад, в освіту старшого сина, а можна частину грошей витратити ще й на купівлю нової квартири. До речі, відповідно до Податкового кодексу РФ, сума материнського капіталу не обкладається прибутковим податком.
Заява про розпорядження коштами материнського капіталу може бути подано в будь-який час після закінчення двох років шести місяців з дня народження (усиновлення) другого і більше дітей. Подавати заяву треба не пізніше 1 травня поточного року для розпорядження коштами материнського капіталу в другому півріччі поточного року або не пізніше 1 жовтня поточного року для розпорядження цими засобами в першому півріччі наступного року. Це означає, що якщо, наприклад, вирішено витратити гроші в лютому 2011 р., то подавати заяву треба до 1 жовтня 2010 р., інакше гроші будуть отримані тільки після 1 червня 2011
Відповідно до змін, внесеними 25 грудня 2008 р. в Федеральний закон від 29 грудня 2006 р., кошти (частину коштів) материнського капіталу можуть спрямовуватися на погашення основного боргу та сплату відсотків за кредитами або позиками на придбання (будівництво) житлового приміщення, включаючи іпотечні кредити. При цьому кредит повинен бути наданий за кредитним позикою (договором позики), який був укладений до 31 грудня 2010 р. включно. Важливо відзначити, що в разі спрямування коштів материнського капіталу у цій підставі, діє виняток із загального правила: чекати закінчення трьох років не доведеться! Переказ коштів материнського капіталу в рахунок погашення боргу за кредитом на придбання (будівництво) житлового приміщення можна зробити в будь-який час - незалежно від терміну, закінчення з дня народження (усиновлення) дитини. Але досвіду використання материнського капіталу поки ще немає.

ВИБІР ПОСІБНИКИ
У тому випадку, якщо молода мама в один і той же період часу має право на отримання кількох посібників , їй доведеться вибрати тільки одне. Наприклад:
* допомогу по догляду за дитиною або допомогу по безробіттю;
* допомогу по догляду за дитиною або допомога по вагітності та пологах (якщо вагітна жінка одночасно є матір'ю дитини, яка не досягла 1,5 років);
* допомогу по догляду за дитиною по одній підставі, якщо є право на отримання цієї допомоги по декількох підставах. Наприклад, якщо мати дитини поєднує навчання на денному відділенні вузу з роботою, то вона має право на одержання допомоги тільки по одному з цих підстав за її вибором.

ОСОБЛИВІ ВИПАДКИ
* Серед безробітних право на допомогу по догляду за дитиною мають тільки ті жінки, які були звільнені у зв'язку з ліквідацією організації під час вагітності, декретної відпустки або відпустки по догляду за дитиною. Розмір допомоги в цьому випадку буде залежати від того, коли жінка була звільнена. Якщо після того, як їй розрахували допомогу по догляду за дитиною, то розмір цієї допомоги залишиться незмінним. Інакше посібник буде виплачуватися виходячи зі встановленого законом мінімального розміру.
* Мами-студентки мають право на допомогу по догляду за дитиною у встановленому законом мінімальному розмірі. Для отримання допомоги спочатку необхідно оформити в деканаті відпустку по догляду за дитиною, а потім, приклавши інші документи, писати заяву про призначення допомоги Причому можна продовжувати вчитися е звичайному режимі - допомога буде виплачуватися до півтора років.

Журнал «Мій Кроха і Я» липень-серпень 2009

Обговорити на форумі