Закон міста Москви від 4.06. 1997 № 16 Про організацію роботи з питань опіки та піклування в місті Москві (частина 1).

Московська міська Дума, грунтуючись на наданих їй п. "ж" частини 1 статті 72 Конституції Російської Федерації, статтями 32, 33, 34 і 41 Цивільного кодексу Російської Федерації, статтею 121 Сімейного кодексу Російської Федерації і Статутом міста Москви повноваженнях, з метою всебічного захисту прав і законних інтересів громадян, які потребують допомоги держави, і з урахуванням особливостей міста приймає цей Закон.

Стаття 1. Поняття, що застосовуються у цьому Законі

Для цілей цього Закону використовуються такі поняття:

  • Дитина - особа у віці до 18 років.
  • Добробут дитини - необхідні матеріальні й інші ресурси, що забезпечують життєдіяльність дитини.
  • Розвиток дитини - фізичне, психічне, духовне, соціальне, емоційне і моральний розвиток.
  • Права і законні інтереси дитини - сукупність особистих немайнових і майнових прав та законних інтересів дитини, що забезпечують його нормальну життєдіяльність.
  • Діти, які потребують державного захисту, - діти-сироти, діти, що залишилися без піклування батьків, діти, які проживають в сім'ї, яким не забезпечений або забезпечений у недостатній мірі (або вони не здатні досягти, або перебувають в умовах, що не дозволяють їм досягти) необхідний для них рівень нормальної життєдіяльності без надання (надання) їм допомоги з боку органів місцевого самоврядування.
  • План щодо захисту прав дитини - акт органу опіки та піклування, в якому встановлюються перелік заходів щодо забезпечення прав і законних інтересів дитини, терміни їх виконання та розмежування відповідальності щодо захисту прав і законних інтересів дитини між батьками (законними представниками дитини) і уповноваженою службою (організацією); план складається для кожної дитини, що потребує державного захисту, уповноваженою муніципальної службою (організацією) у письмовій формі з обов'язковим залученням представників освітніх установ, закладів охорони здоров'я, органів внутрішніх справ, соціального захисту населення та інших муніципальних служб, а також громадських організацій, безпосередньо працювали з дитиною і володіють інформацією, необхідної для складання плану; план затверджується районною комісією із захисту прав дітей.
  • Особи з числа дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, - особи у віці від 18 до 23 років, у яких, коли вони перебували у віці до 18 років, померли або обидва батько, а також діти, які залишилися без піклування одного або обох батьків і мають відповідно до законом право на додаткові гарантії щодо соціального захисту.
  • Опіка та піклування - форма забезпечення захисту прав і охоронюваних законом інтересів дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, повнолітніх осіб , визнаних судом недієздатними або обмежено дієздатними.
  • Піклування у формі патронажу - форма забезпечення захисту прав і охоронюваних законом інтересів повнолітніх дієздатних осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати встановлені законом обов'язки.
  • Підопічні - особи, щодо яких або їх майна встановлено опіку (піклування).
  • Підопічні, що знаходяться під патронажем, - повнолітні дієздатні особи, щодо яких встановлено піклування у формі патронажу.
  • Прийомна сім'я - форма влаштування дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків, на підставі договору про передачу дитини (дітей) на виховання в сім'ю між органами опіки та піклування і прийомними батьками (подружжям або окремими громадянами, охочими взяти дітей на виховання в сім'ю).
  • Опікуни - повнолітні дієздатні особи, які виконують піклувальні обов'язки щодо неповнолітніх дітей і громадян, обмежених судом у дієздатності або недієздатних, або виконують піклувальні обов'язки в частині здійснення патронажу над самотніми повнолітніми дієздатними громадянами, які за станом здоров'я не можуть здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.


  • Уповноважена муніципальна служба (організація) з питань опіки та піклування (далі - уповноважена служба (організація) - служба (організація), на яку покладено роботу з опіки і піклування на підставі цього Закону.

Стаття 2. Органи опіки та піклування

Органами опіки та піклування в місті Москві є районні Управи у відповідності зі статтею 34 Цивільного кодексу Російської Федерації.

Стаття 3. Правова основа діяльності органів опіки та піклування

Органи опіки та піклування керуються у своїй діяльності Конституцією Російської Федерації, Сімейним кодексом Російської Федерації, Цивільним кодексом Російської Федерації, Цивільно-процесуальним кодексом РРФСР, Статутом міста Москви, Законом міста Москви від 11 вересня 1996 року N 28-91 "Про районну Управі в місті Москві", цим Законом та іншими нормативними правовими актами, складовими правову основу діяльності органів опіки та піклування.

Стаття 4. Основні завдання органів опіки та піклування

Основними завданнями органів опіки та піклування є:

  • забезпечення оптимальних умов для життя і виховання дітей-сиріт, дітей, які залишилися без піклування батьків, та неповнолітніх, які потребують державного захисту;
  • захист майнових та особистих немайнових прав і охоронюваних законом інтересів;
  • захист особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, визнаних судом недієздатними, та дієздатних повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов'язки.

Стаття 5. Організація роботи з питань опіки та піклування в місті Москві

  1. Здійснення функцій з опіки і піклування покладається на адміністрацію району - щодо неповнолітніх осіб, на окружні управління охорони здоров'я - щодо осіб, визнаних судом недієздатними або обмежено дієздатними, і на муніципальні управління соціального захисту населення - щодо повнолітніх дієздатних осіб.
  2. З метою забезпечення ефективної роботи органу опіки та піклування з вирішення питань, що належать до його компетенції, і по здійсненню його функцій у відповідно до цього Закону голова Управи вправі покласти виконання цієї роботи на уповноважені ним служби (організації).
  3. Компетенція уповноважених служб (організацій) щодо виконання роботи з питань опіки та піклування визначається цим Законом та статутом відповідного муніципального освіти.
  4. До числа уповноважених служб (організацій) можуть ставитися установи, організації освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення, органів внутрішніх справ, адміністрацій районів, здійснюють роботу з виявлення, обліку та влаштуванню громадян, які потребують державного захисту.
  5. Координація роботи та контроль за виконанням адміністраціями районів, територіальними підрозділами та службами галузевих органів міської адміністрації, що знаходяться на території адміністративного округу, своїх функцій щодо опіки та піклування над громадянами, які проживають на даній території, з охорони прав і стану розвитку дитини, що потребує державного захисту, по добробуту і охорону прав підопічних, щодо своєчасного розгляду пропозицій, заяв і скарг громадян покладаються на префекта адміністративного округу.
  6. Методичне керівництво діяльністю органів опіки і піклування щодо дітей, координація роботи із забезпечення влаштування дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, у сім'ю, а за відсутності такої можливості - в установи відповідно до статей 122 і 123 Сімейного кодексу Російської Федерації покладається на Московський комітет освіти, а щодо повнолітніх дієздатних громадян, які потребують патронажі, - на Комітет соціального захисту населення Москви.

Продовження ...

Олексій Рудов (Olelukoe), alexeirudov@mtu-net.ru.