Уроки Феміди для діви з немовлям, або Знай свої права.

Що б там не говорили про переваги вільної безтурботного життя, материнство - велике щастя для кожної жінки, оскільки головного її призначення ніхто начебто не скасовував - подарувати життя новій людині. І як би не складалися обставини, що б не відбувалося в суспільстві, більшість жінок з радістю і хвилюванням очікують заповітного: "У Вас буде дитина!"

Отже, ти готуєшся стати мамою. Всі твої думки і мрії зосереджені тепер навколо тієї крихітки, життя якої жевріє у тебе під серцем. Хто це буде: забавний синочок або миленька донька? Яке ім'я придумати малюкові? Що купити на придане новонародженому? Майбутньою мамою прочитано гори літератури про вагітність, пологи, догляду за дитиною. Всі думки витають так далеко від паперової суєти і робочих буднів. Все це здається таким далеким і неважливим. Але, на жаль, реалії такі, що якщо сам про себе не подбаєш, то навряд чи це зробить хтось інший. Тому, дорогі матусі (майбутні і вже відбулися), запам'ятовуйте наступне.

Найголовніше, не хвилюйся. Якщо ти вагітна, то закон (трудове законодавство, зокрема) повністю на твоїй стороні. Звичайно, багатьох роботодавців "цікаве" становище своєї співробітниці у захват не призведе, але законослухняний і, найголовніше, порядна бізнесмен завжди піде назустріч, і слабку жінку "ображати" не стане. Проте, як відомо, боси бувають різними. Можливо, тобі потрібно буде захищатися, а для цього обов'язково знай сама і при необхідності нагадай шефу деякі деталі з законодавства. А саме, стаття 176 КЗпП України говорить про те, що "вагітні жінки та жінки, які мають дітей у віці до 3-х років, не можуть залучатися до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, а також направлятися в відрядження ". Ти засмучена тим, що два роки тому, влаштовуючись на роботу, написала розписку типу ": у випадку моєї вагітності заперечувати проти свого звільнення не буду"? Запам'ятай наступне, всі подібного роду розписки протизаконні і, отже, ніякої юридичної сили не мають, а застосовуються вони в основному з метою залякування. А, крім цього, у статті 184 КЗпП України говориться про те, що "звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 3-х років, працівників, що мають дітей-інвалідів або інвалідів з дитинства до досягнення ними віку 18 років, самотньою матері або самотнього батька, які мають дитину у віці до 14 років, з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків ліквідації з обов'язковим подальшим працевлаштуванням ". Не буду заперечувати проти того, що загальновідомо - неугодного працівника можна ж просто "вижити" і, що найголовніше, "за власним бажанням". Якщо ж тебе, що називається, довели і ти йдеш на це, то тим самим здійснюєш непрощенну помилку, позбавляючи себе і дитини законних відпустки і посібників. Якщо обставини складаються найгіршим чином, завжди залишається останній варіант (наприклад, лягай в клініку на "збереження" аж до декретної відпустки). Корисним буде для майбутньої матері також знати і схему нарахування допомоги по вагітності та пологах, покладеного за період декретної відпустки. Для вищезгаданого нарахування береться сума твого середньомісячного доходу за два місяці (передують відпустці по вагітності та пологах), потім обчислюється середній денний заробіток за названий період, виходячи з якого, і нараховується допомога за покладені тобі за лікарняним листком дні. При цьому врахуй, що прибутковий податок з цієї суми не вилучається (до речі, деякі "хитромудрі" бухгалтера примудряються це робити, тому не зайвим буде перевірити). Даний посібник має бути виплачено єдиною сумою наперед, і мало не другий день після здачі листа непрацездатності.

Хвилювання позаду. Нарешті настав довгоочікуваний момент: ти в пологовому будинку. Поруч з тобою справжнє диво - твоя дитина. Все добре, вас скоро виписують. Але, щоб не затьмарити ці щасливі миті, не забудь завчасно підготувати необхідні документи. Існує такий момент (одна моя приятелька, до речі, мала безліч неприємностей з-за цього), якщо в жіночій консультації ти ставала на облік під своїм дівочим прізвищем, а потім змінила її на прізвище чоловіка, обов'язково зафіксуй це у своїй обмінній карті. При виписці з пологового будинку також ретельно перевір виписуються тобі документацію для надання в ЗАГС, дитячу і жіночу консультації.


Якщо твої пологи були патологічними або народилася двійня, то тобі зобов'язані виписати лікарняний лист, який дає право на додаткову декретну відпустку терміном на 14 днів.

Тут доречним буде такий приклад з реального життя. Моя знайома через незнання потрапила в таку неприємну ситуацію: пологи у неї були передчасними, дитина народилася недоношеною, а в пологовому будинку їй видали довідки про те, що всі, як то кажуть, о'кей, вона ж цього просто не прочитала, оскільки "було не до цього ". Місяців через два в пологовому будинку виробили перевірку документів, порушення, природно, виявилися. Жінці видали лікарняний лист заднім числом, але справа в тому, що води-то вже багато спливло, молода мама вийшла на роботу. Посадові особи за місцем роботи та представники соцстраху довго ахали та охали, як же це так вийшло, хто винен, але покладеного допомоги і додаткового часу відпочинку новоспечена матуся так і не отримала. З цього мораль: окрім ретельної перевірки документів, зверни увагу на те, що вигідніше для тебе приєднати покладений щорічний тарифний відпустку не до допологового, а до післяпологовому відпустки. Адже всяке може трапитися, а зайві дні відпочинку завжди знадобляться.

Після виписки з пологового будинку тобі необхідно зареєструвати малюка в РАГСі, при цьому працівник цієї установи, крім свідоцтва про народження, зобов'язаний видати довідку для отримання одноразової допомоги при народженні дитини (на сьогоднішній день становить 177 грн.) та довідку для отримання допомоги на новонародженого від керівництва міста (у Полтаві, наприклад, ця сума становить 25 грн.). Не густо, звичайно, але спасибі й на тому.

У кожної родини, як відомо, свій устрій. Враховуючи конкретну життєву ситуацію, виходити чи не виходити на роботу після закінчення декретної відпустки, кожна жінка вирішує сама. Врахуйте, що саме жінка, а не її роботодавець. Відмовити тобі в роботі, в примусовому порядку відправивши у відпустку по догляду за дитиною, ніхто не має права. Якщо ж ти сама бажаєш доглядати за дитиною до досягнення нею віку 3-х років, тобі зобов'язані надати таку відпустку (його можна використовувати повністю або частинами). У період відпустки за жінкою зберігається місце роботи (посада). Він зараховується в загальний і безперервний трудовий стаж, а також до стажу роботи за спеціальністю. Вищезгаданий відпустку може бути частково або повністю використана також батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за ним. Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, ти (за своїм бажанням) можеш працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. При цьому за тобою зберігається право на одержання допомоги по державному соціальному страхуванню (стаття 179 КЗпП України), розмір його на сьогоднішній день складає 35 грн. Але якщо ти знаходишся одночасно у відпустці по догляду за дитиною і працюєш неповний день, то при цьому втрачаєш право на щорічну тарифну відпустку і, що важливо, на допомогу з тимчасової втрати працездатності. Одним словом, вбити двох зайців тобі навряд чи вдасться.

І, наостанок, ще один цікавий нюанс. Стаття 183 КЗпП України говорить: "працюючим жінкам, які мають дитину у віці до півтора років, крім загальної перерви, надаються додаткові перерви для годування дитини. Перерви для годування дитини включаються в робочий час і зберігають оплату за середнім заробітком".

Як кажуть, не так страшний чорт, як його малюють. Всякого роду байки про те, що навколо діється повне беззаконня по відношенню до жінок з дітьми, м'яко кажучи, перебільшені. Якщо ти легко орієнтуєшся в законодавстві, то тебе важко буде провести. Закон на твоєму боці, тому не бійся ставати мамою, навіть якщо ти сьогодні повністю віддаєшся роботі. Якщо захочеш - то її не втратиш, а якщо навіть втратиш, то задумайся, порівнянно чи це зі щастям називатися матір'ю.

PS Я - мешканка Україні, тому посилаюся на українські закони, але вони, загалом, майже не відрізняються від законів російських.

Любов Мирна, lyubchic@rambler.ru.