Заплати податки і спи спокійно.

Ви є спадкоємцем за законом чи за заповітом, прийняли спадщину і оформляєте право власності на нього. Необхідно заплатити податок з майна, що переходить у порядку спадкування. А тепер питання: "Скільки платити, коли, куди і чому?"

Статтею 3 Закону РФ від 12.12.1991 № 2020-1 "Про податок з майна, що переходить у порядку спадкування або дарування" ставки податку диференційовані в залежності від вартості спадкового майна і категорії спадкоємців, для яких характерний загальний ознака - певна ступінь спорідненості між спадкоємцями і спадкодавцями. Відповідно до ст. 7 вищезазначеного закону податок стягується з вартості майна, що перевищує 850-кратний розмір ММРОТ, що діяв на день смерті спадкодавця (з 01.01.2001 р. - 85000 рублів), за такими ставками:

  • спадкоємцям першої черги (діти, дружина і батьки спадкодавця) - від 5 до 15 відсотків від вартості майна;
  • спадкоємцям другої черги (повнорідні брати і сестри спадкодавця, його дід і баба як з боку батька, так і з боку матері) - від 10 до 30 відсотків від вартості майна;
  • іншим спадкоємцям - від 20 до 40 відсотків від вартості майна.

Але дані ставки податку застосовні тільки до спадкоємців за законом.

Розглянемо ситуацію: "ви отримали у спадок квартиру від батька за заповітом. Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону, ви є спадкоємцем першої черги і повинні заплатити податок за ставкою, визначеною для спадкоємців першої черги, так як чинним законодавством не розмежований режим оподаткування в залежності від підстави спадкування (за законом чи за заповітом) і не встановлено ставки податку з майна, що переходить у порядку спадкування, спеціально для спадкоємців за заповітом, що фактично є спадкоємцями певної черги. Це за законом. Але на практиці податкова інспекція пред'явить вам вимога про сплату податку за ставкою, встановленою для інших спадкоємців . Свою позицію МНС Росії висловило в Листі від 20.01.2003 р. № 04-4-09/1267-Б901: "Так як законом спеціально не передбачено диференціювати ставки податку залежно від ступеня споріднення у разі спадкування майна за заповітом, тому при спадкуванні майна за заповітом використовуються поняття Цивільного кодексу Російської Федерації, згідно з якими при спадкуванні за заповітом ступінь споріднення не враховується ".


Представляється, що застосування для близьких родичів ставки податку, передбаченої для інших спадкоємців несправедливо, т.к . це ущемляє права і законні інтереси спадкоємців за заповітом, оскільки сума податку збільшується в 3-4 рази.

Який порядок сплати податку?

Податок з майна, що переходить у порядку спадкування або дарування, сплачується до Інспекції Міністерства з податків і зборів РФ (ІМНС) за місцем проживання спадкоємця або обдаровуваного.

Якщо ви проживаєте на території РФ, платіжне повідомлення з ІМНС РФ прийде до вас в 15-денний термін з дня одержання податкової інспекцією відповідних документів від нотаріуса або реєструючого органу, але неодмінно після оформлення майна у власність. Якщо проживаєте за межами РФ, платіжне доручення вам вручать до оформлення майна у вашу власність, тобто до державної реєстрації. І при цьому майте на увазі, що поки ви не пред'явите квитанцію про оплаті податку - свідоцтво про державну реєстрацію права власності (що, по суті, і є оформленням майна у вашу власність) вам не видадуть.

Для громадян, які проживають на території РФ, передбачені й більш м'які умови сплати податку: його можна заплатити не негайно, а в строк до трьох місяців з дня отримання платіжного повідомлення. Перенесення граничного терміну сплати податку (повної суми) на більш пізній термін називається відстрочкою.

Якщо протягом року ви кілька разів підряд отримували в дар житлові будинки, квартири або кімнати від одного і того ж людини, податок буде обчислюватися з загальної вартості всієї подарованої вам нерухомості на підставі всіх договорів.

І останнє, що потрібно враховувати. Нерухоме майно, отриманої вами в дар або по спадку, можна в подальшому продати, подарувати або обміняти тільки після сплати податку, що підтверджується довідкою податкового органу. Бажаємо успіху!

Юрій Куракін
начальник юридичного відділу
Стаття з сайту