Ми ростемо!.

Всі про розвиток малюка від 1 року до 1 року та 3 місяців

Пропонуємо зразкові ігри-заняття, які слід проводити з дитиною цього віку.

Виховання пізнавальної активності в процесі дій з предметами

Програмне зміст .

Дитину вчать виконувати взаємопов'язані прямі і зворотні дії з предметами: розкладати і збирати, виймати і вкладати, перекладати кульки в коробку, відерко, скачувати їх по жолобку, розкладати і збирати кольорові ковпачки, нанизувати на стрижень 5 однакових кілець, вкладати порожнисті предмети (менший в більший), накривати однакові порожнисті предмети (куби, конуси) менший великим. Малюкові показують, як можна зібрати іграшку з 2-х частин (матрьошку, бочата). В іграх з дитиною використовують предмети, зроблені з різних матеріалів (метал, дерево, поліетилен, папір, тканина), видають різне звучання (дзвоник, бубон, брязкальце).

Заняття з кубами

Мета. У процесі практичних дій знайомити дитину з особливостями куба - стійкої геометричною фігурою, має однакові грані. На емоційно-чуттєвої, орієнтовною основі дати уявлення про властивості заповнених і порожніх ємностей.

Матеріал. 8 кубів одного розміру (4 см) і кольори поміщені у дві коробки розміром 10x10x3 см і 5x5x15 см.

Хід заняття. Мама дає дитині плоску коробочку, закриту кришкою.

"Що там?" - Питає дорослий, струшуючи коробочку. Малюк відкриває її і виймає по черзі кубик за кубиком. Мама вчить малюка дії послідовного викладання предметів, тобто один за іншим. В кінці порожня коробочка показується малюкові: "Ні! Нічого немає!" Коробка закривається кришкою і струшується: "Не гримить. Порожня коробочка" - констатує мама.

Потім малюкові пропонується висока коробочка, мама струшує коробочку: "Тук-тук! Що там?" Мама нахиляє високу коробочку і один за іншим передає маляті кубик за кубиком (так дотримується послідовність дій з предметами). Коли коробка спорожніє, маляті пропонують заглянути в неї, струснути: "Ні! Нічого немає!"

У третій частині заняття мама з дитиною будують башточку, а потім потяг. Куби накладаються вертикально або прикладаються один до одного в горизонтальній площині.

Заняття з кольоровими ковпачками

Мета. На емоційно-чуттєвої, орієнтовною основі знайомити дитину з предметами конічної форми (порожнисті конуси різного кольору і величини) - "ковпачками".

Матеріал. 8 різнокольорових ковпачків, послідовно вкладався один в іншій. Колір ковпачків можна вибрати довільно або у відповідності з основними кольорами спектра.

Хід заняття. Мама ставить перед малюком іграшку - ковпачки, прибрані послідовно один в іншій. Дитина бачить тільки верхній, найбільший ковпачок. Мати присуває всю конструкцію до малюка і пропонує зняти верхній предмет, потім наступний за ним. Звертає увагу крихти на колір кожного ковпачка і послідовно (в ряд) вибудовує один за іншим.

У другій частині заняття мама на очах дитини "згортає" все ковпачки, послідовно накриваючи менший великим. Все це супроводжується веселим розмовою, емоційно обігрується. Потім малюкові надається можливість діяти з ковпачками так, як йому хочеться.

На наступних заняттях мама показує, як можна побудувати красиву башточку, накладаючи послідовно кожен менший ковпачок на більший.

Заняття з матрьошкою

Мета. Познайомити дитини з розкладається конструкцією: з однієї, великий, з'являється друга, маленька.

Матеріал. Дві іграшки - велика і маленька. З коробок вирізається або методом перегину картонній планки робиться два столики: великий і маленький.

Хід заняття. Для гри з матрьошками можна придумати цікавий сюжет. Наприклад, вони можуть кататися на машинках, танцювати, грати "у хованки": ховатися під хустинку на очах малюка. А він нехай виявляє їх під хустинкою.

Наприкінці заняття мама пропонує "напоїти" їх чаєм, пригостити. Матрьошок ставлять за імпровізовані столики, велику - за високий (великий) столик; маленьку - за низький (маленький). Чашки готують заздалегідь, з шкаралупи горішка або тонкої паперової смужки, згорнутої спіралькою. Мама яскраво обігрує ситуацію чаювання, матрьошки дякують дитини. Дорослий ще раз закріплює отримані малюком знання, показуючи матрьошку маленьку і матрьошку більшу. Вкладаючи по черзі в руки малюка то одну, то іншу іграшку, просить показати, де "велика", а де "маленька" матрешечка. Величина предметів підкреслюється голосом (у маленької - голосок тоненький).

Далі маля грає з матрьошками довільно, як йому хочеться.

Заняття з колечками

Мета. Вчити виконувати дію нанизування на стрижень. Учити дитину брати кільце кінчиками пальців, обхоплюючи його зверху, або великим і вказівним пальцями, обхоплюючи його збоку.

Матеріал. Пірамідка - одноколірні кільця (діаметром не менше 8-9 см , 5-6 шт.) на стрижні.

Хід заняття. Перед дитиною лежить 5-6 кілець однакового розміру. Мама спонукає малюка взяти кільце в руки, провести долонею по поверхні, спробувати поставити на бічну поверхню, покатати вліво - вправо; вчить дитину брати кільце кінчиками пальців.

"Зберемо пірамідку!" - Пропонує мама. Вона перша присуває до себе стрижень і опускає на нього кільце. Потім пропонує повторити її дію. Якщо малюк не може, мати його ручкою виконує дію або знову показує сама. Можна використовувати звуковий прийом: кільце, пройшовши через стрижень, опускається у верхній його частині, падаючи на опору, видає звук. "Тук!" - Весело коментує мама, спонукає повторити звуконаслідування. Потім пірамідка збирається повністю. Мама акцентує увагу дитини на результаті його "роботи".

Якщо у малюка зберігається інтерес, можна повторити гру з колечками спочатку. Можна повторити збір пірамідки з кільцями іншого кольору. Таким чином малюк бачить зібрані їм дві пірамідки різних кольорів. Мама підкреслює їх колір.

Заняття з кульками

Мета. У процесі практичних дій на емоційно-чуттєвої, орієнтовною основі вчити звертатися із предметами з урахуванням їх форми і положення в просторі. Формувати вміння брати кульку кінчиками пальців, скачувати по лоточки.

Матеріал. 8 куль (діаметром 4 см) одного розміру і кольору. Лоток для скочування куль.

Хід заняття. Мама пропонує дитині коробку з кулями. Дитина діє з коробкою, вибирає кульки, вони розкочуються. Мама прокатує то один, то інший кулька до дитини. Заняття можна проводити сидячи на килимі. Потім мама бере коробочку і пропонує малюкові по одному принести кулі, які знову збирають в коробку.

У наступній частині заняття дитину вчать скачувати кулі по жолобку. Його можна зробити з картону. Вони знову розкочуються. Збір куль в коробку й розкочування їх повторюється кілька разів.

Заняття "Що в каструльці?"

Мета. Знайомити дитини з різними предметами, допомагати йому запам'ятовувати їх назви.

Матеріал. Набір "овочі" (морквина, огірочок, ріпка, помідорчики), каструлька з кришкою. У каструльку заздалегідь вкладається набір "овочі".

Хід заняття. Мама показує дитині каструльку: "Що там?"

Малюк відкриває кришку і вибирає овочі. Мама пропонує їх розглянути.


Вона вкладає в руки дитини то один предмет, то інший, пропонує провести кінчиками пальчиків по поверхні кожного предмета. "Це - огірочок зелений, це - морквина", - говорить вона. Предмети знову вкладаються в каструльку. Заняття повторюється.

Виховання пізнавальної активності при ознайомленні з навколишнім

Програмне зміст .

Ознайомлення з предметами домашнього вжитку. Дитини 1 р. - 1 р. 3 міс. знайомлять з предметами меблів (стіл, стілець, ліжко), посуду (ложка, тарілка, чашка), одягу (шапка, плаття, туфлі). Звертають увагу малюка на їх призначення та способи дій з ними. Знайомлять з найпростішими транспортними засобами (коляска, візок, каталка). Показують автомобіль, що стоїть біля будинку (їздить, гуде, є колеса, вони крутяться). Показують тварин, що живуть поруч: кішку ("киця"), собаку, пташок. Відзначають особливості кожної тварини (очі, хвіст, вуха).

Інсценування за допомогою іграшок

Дорослий проводить показ нескладних сюжетів за допомогою іграшок середнього розміру, наприклад з лялькою, матрьошкою, качечкою. Включає в інсценування іграшки, що зображують тварин (собачку, кішечку, зайчика, ведмедика). Проводить з цими іграшками покази побутових і кумедних ситуацій, включаючи засоби пересування (машини з кузовом, легкові автомобілі, візки, санки).

У інсценуванні з лялькою закріплюється уявлення про предмети меблів, одягу та посуду (ложка, тарілка , чашка).

Розгляд картинок

Дитину вчать дізнаватися зображення знайомих предметів. Для розглядання пропонують картинки, на яких зображений один предмет, без додаткових деталей, в статичному положенні (лялька "ляля", собачка "ав-ав", качечка "га-га ").

Знайомство з художньою літературою

Дитині можна читати нескладні твори фольклору (потешки, пісеньки, побрехеньки), у змісті яких відображені доступні її розумінню розучені дії ("Ладоньки", "Сорока-ворона", "Пальчик-хлопчик"). До 1 р. 3 міс. крихітку вчать розуміти нескладний сюжет, виражений у віршованій формі ("Гуси-гуси", А. Барто "Дивиться сонечко в віконце ").

Заняття з лялькою

Мета. Продовжувати знайомити дитину з навколишніми предметами, їх особливостями і можливостями використання. Вчити полегшеним назвами (лялька - "ляля", собачка - "ав-ав"). Давати поняття загальновживаних назв цих предметів, спонукати вживати в активній мові полегшений варіант назви або звуконаслідування. Вчити по картинці впізнавати знайомі предмети, називати їх полегшеними словами.

Матеріал. Лялька середнього розміру (30-40 см), собачка (20-25см). Дві картинки, на яких зображена лялька і собачка.

Хід заняття. Мама прибирає іграшки, так щоб малюк спочатку заняття їх не бачив. Вона приваблює дитину веселим розмовою, намагаючись сконцентрувати його увагу, потім розігрує сценку: лунає стукіт. "Хтось іде до нас у гості", - говорить мама; перед очима малюка з'являється лялечка. "Лялька -" ляля "прийшла до Саші (ім'я дитини)", - пояснює мама. Лялька вітається, якщо малюк хоче взяти її в руки, мама віддає, але дії дитини коментує: "Де у" лялі "вічка (ручки, ніжки, ротик, носик)? (Показує), а де у Сашеньки? (Показує). Потім просить повторити: "ляля" і тут же уточнює: "Лялька". Далі йде показ картинки, що зображає ляльку: "Ось" ляля "-лялька на картинці. Де "ляля?" - Ось! На картинці - "ляля".

У наступній частині заняття раптово лунає гавкіт і з'являється собачка, лялька ховається. Аналогічно першій частині проводиться сценка з собачкою, вводиться полегшене слово "ав-ав".

У третій частині заняття знову з'являється лялечка, собачка радіє зустрічі з нею. Ще раз мама намагається ввести в активний словник: "ляля", "ав-ав". Просить повторити їх. Показує картинки: "Де" ляля "?", "Де" ав-ав "?" Якщо дитя не може, мама відповідає за нього.

Заняття з іграшковим автомобілем

Мета. Продовжувати знайомити дитину з назвами предметів та іграшок, що знаходяться в найближчому оточенні. Вчити розуміти слова, що позначають дії предмета ("Машина -" бі-бі "- поїхала, зупинилася ").

Матеріал. Іграшкова машина з кузовом, лялька.

Примітка: іграшки повинні бути відповідають один одному, машина 30-40 см, лялечка 20-25 см.

Хід заняття. Мама запрошує малюка пограти. За дверима лунає звук бибикать машини. "Що це? Чуєш:" бі-бі-бі "?" До кімнати в'їжджає машина.

Примітка: мама знаходиться в отворі двері в кімнату і розігрує першу частину заняття, не показуючи іграшку відразу. Так дорослий посилює орієнтовну активність малюка.

У другій частині заняття розігрується сценка поїздки машини, вводяться нові слова - "бі-бі" поїхала: "бі-бі-бі", машина гуде: "бі-бі -бі ". "Як гуде машина, повтори!" - Просить мама. У процесі заняття дорослий акцентує увагу малюка на діях машини: поїхала, зупинилася, загула, знову поїхала. В активний словник дитини мама намагається ввести слова: "бі-бі" і "бибикать", в кінці будує речення: "Бібі бибикать".

У наступній частині заняття в кузов машини садиться лялька: "Ляля" поїхала ; зупинилася "бі-бі". Сценка "лялька в машині" розігрується ситуативно, дорослий придумує різні нескладні колізії сюжету, забавляючи малюка. Вводить нові і повторює знайомі для дитини лепетние слова і звуконаслідування. Активізує мова самої дитини. В кінці заняття лялька їде на машині, обіцяючи, що скоро приїде в гості.

Примітка : заняття необхідно повторювати 2 - 3 рази, посилюючи враження та закріплюючи знання малюка.

Читання потешки "Ладушки-добре"

Мета. Вчити дітей наслідувати ігровим діям, формувати почуття ритму.

Хід заняття. Мама грає з дитиною, читаючи напам'ять:

- Ладоньки, ладушки! (Дитина плескає долонями)
Де були?
- У бабусі.
- Що ви їли?
- Кашку. (Дитина робить ручками "ліхтарики")
- Пили простоквашку. Простоквашка смачненьке, (Дитина нахиляє вперед голівку)
Кашка солоденька,
Бабуся добренька!
Попили, поїли, шу-у-у ... (Малюк розводить ручки)
Додому полетіли, (Махає кистями рук)
На голівку сіли,
Ладушки заспівали. (Дитина кладе ручки на голівку)

Потешки повторюється.

Заняття - гра "Доручення"

Показ предметів у дії. Розігрування з кількома предметами нескладного сюжету з використанням узагальнення дій ("Собачка села. Лялька села. Саша сів на стільчик"). Гра "Доручення" це виконання словесного доручення, що складається з однієї дії за участю та допомогою дорослого.

Мета. Продовжувати знайомити дитину з назвами дій ляльки, матрьошки, собачки, людей. Вчити розуміти загальновживана назва цих дій (ходити, впасти, сісти, лягти). У активної мови допускати їх заміну полегшеними словами (Лялька - "ляля", ходить - "топ-топ-топ ").

Матеріал. Лялька, собачка (ведмедик, Буратіно).

Хід заняття. Гра з предметами розгортається ситуативно. Дорослий придумує сюжет, виходячи з дитячого досвіду та інтересу до дій персонажів. Наприклад, спочатку прийшла матрьошка, потім - собачка, і так далі. Потім вони по черзі сідають, танцюють, співають. "Матрьошка танцює, собачка танцює, лялька танцює" - каже дорослий.

Любов Павлова
провідний науковий співробітник центру "Дошкільне дитинство" ім. А.Б. Запорожця, к. псих. н.
Стаття з лютневого номера журналу