Ми зростаємо! Все про розвиток малюка від 1 року 9 міс. до двох років. Частина 2.

Частина 1

У віці від 1 р. 9 міс. до 2 років у дитини триває активна взаємодія з навколишнім світом, розширюється кругозір, формується мислення, розвивається мова. Як і раніше велике значення мають розвиваюче спілкування, дидактичні заняття та ігри з малюком. Які ж завдання при цьому повинні вирішувати батьки, які матеріали і методи вони можуть використовувати?

Виховання пізнавальної активності в процесі дій з предметами
Програмне зміст

Продовжувати вчити дитину збирати двомісні дидактичні ігрушкі1. Знаходити відповідні деталі-вкладиші при виборі з 2, а потім з 3 деталей. Розкладати предмети в порядку спадання величині: "великий-поменше-маленький".

Самостійно збирати пірамідку з 2-3 великих кілець контрастних розмірів. Вчити збирати пірамідку з 4-5 кілець різного розміру.

Виконувати завдання з орієнтуванням на дві властивості одночасно - колір і розмір, форму і величину; форму і колір, - використовуючи народні та дидактичні іграшки. Продовжувати розвивати дрібну моторику пальців рук.

Зразкові ігри і заняття Заняття з одноколірними пірамідками

Мета . Навчити збирати пірамідку з 3-4 кілець одного кольору; підбирати кільця по спадної величиною.

Матеріал . Чотири пірамідки: червона, зелена, жовта, синя (одне кільце - основа, для стержня і три знімних кільця в конструкції кожної іграшки).

Хід заняття.

  1. Дорослий показує дитині 4 різні за кольором іграшки, пропонує пограти разом з ним.
  2. Дорослий показує, як відкривати верхню кришечку червоною пірамідки, розбирає всю конструкцію на очах дитини і збирає. Пропонує малюкові повторити ці дії. Дитина знімає зі стрижня колечка, дорослий відставляє стрижень в бік, перемішує всі колечка.
  3. Дорослий пропонує дитині серед усієї множини предметів вибрати найбільше колечко, допомагає, якщо малюк не справляється. Потім знову пропонує вибрати найбільше, вже з решти. Дорослий кладе друге кільце поруч з першим (найбільшим) і просить малюка покласти останнє колечко поруч із другим. "Бачиш: велике кільце, колечко трохи менше і маленьке. Вийшла у нас ланцюжок з кілець", - пояснює дорослий.
  4. Дорослий пропонує малюкові зібрати пірамідку, послідовно нанизати кільця на стрижень, починаючи з самого великого. Коментує дії: "Велике кільце, трохи менше, маленьке. А що ще нам потрібно? Правильно, кришечка! Червона пірамідка зібрана!" Пірамідку відставляють на середину столу.
  5. Аналогічні дії повторюються і з іншими пірамідками. Дорослий намагається при повторних діях надавати маляті більшу самостійність. Називає колір пірамідок і, якщо малюк повторює, хвалить його, але не вимагає обов'язково їх запам'ятати: на даному занятті дитина вчиться знаходити предмети за величиною і вибудовувати їх у системі. Проте дитина самостійно за кольоровим тотожності підбирає кришечки.

Варіанти . Перші заняття варто проводити з 1 пірамідкою. Наступні - з 2 і 3 (4) пірамідками.

Цікавий варіант заняття, коли з усіх чотирьох пірамідок знімаються всі колечка одночасно. Потім незалежно від кольору їх розкладають по величині. Утворилися "купки" колечок одного розміру, але різного кольору нанизуються на стрижні. Виходять різнокольорові пірамідки з колечок однієї величини. На такому занятті дорослий вчить дитину одночасно помічати і величину, і колір колечка.

Примітка . Заняття з пірамідками слід варіювати, підбираючи різні цікаві для малюка ігрові завдання, з огляду на його вікові та індивідуальні можливості.

Заняття з кубами і кулями

Мета . Вчити скачувати кулі, вибирати предмети, орієнтуючись на 2 властивості (колір і форму). Розвивати вміння діяти з предметів округлої або незграбної форми (кулями, кубами).

Матеріал . Не менше 5 куль і 5 кубів червоного та синього кольорів (у всіх предметів однієї форми однаковий розмір); коробка, в якій фігури лежать упереміш; лоток для скочування куль (його можна зробити з картону, загнув краю ската і одним кінцем закріпивши на якому- або узвишші).

Хід заняття.

  1. Дорослий запрошує дитини до столу, на якому приготована коробка з різнокольоровими предметами і пояснює: "У коробці лежать кулі та куби. Нам для гри потрібні кульки". При виборі предметів вчить орієнтуватися на їх форму, незалежно від кольору. Що залишилися після відбору кубики відкладаються.
  2. Скочування куль. Малюку пропонується скачувати кулі з лотка, спрямовуючи їх у бік дорослого, а той збирає їх у коробочку.
  3. Дорослий повертає лоток скатом до дитини і пропонує малюкові ловити кульки і складати їх у коробочку. Під час гри дорослий і малюк виступають як партнери, емоційно спілкуючись один з одним.
  4. Дитині пропонується з кубиків, що залишилися після відбору, побудувати ворітця (якщо необхідно, можна додати додаткові кубики, використовувати планку-перекриття). Лоток зміцнюється в ворітця так, щоб кульки, які малюк буде скачувати, "пробігали" крізь них.
  5. Дорослий підкреслює, що прокатувати можна тільки кульки, а кубики потрібні, щоб будувати.

Варіанти . Заняття можна ускладнити, ввівши в гру кулі різного кольору і спочатку скачувати, наприклад, червоні кульки, потім - зелені і т.п.

Заняття з бочата

Мета . Вчити діяти зі збірно-розбірними іграшками 3 розмірів (великий, трохи менше, маленький); складати предмети з 2 однакових частин, орієнтуючись на їх величину; розуміти і правильно підбирати предмети в співвідношенні (великий, трохи менше, маленький-маленький, побільше, великий).

Матеріал . 3 розбірних бочонка висотою 10-12 см, 7-9 см, 4-6 см (різниця у величині повинна відповідати 3-4 см.) Найдрібніші (вкладені) фігурки повинні бути не менше 3-3,5 см.

Хід заняття .

  1. Дорослий ставить перед малюком бочата 3-х розмірів, звертаючи увагу на їх величину, пропонує показати найменший, потім - великий. Допомагає розташувати їх в ряд по спадної величиною, при цьому зазначає проміжну величину предметів: "Цей барило великий, цей - трохи менше, а цей - маленький".
  2. Дитині пропонується розкрити бочата (вміння закріплюється), розташувати їх відкриті частини одну проти іншої, співвідносячи по величині, і знову скласти.
  3. Дорослий непомітно вкладає в кожен барило маленьку іграшку, закриває і ставить перед малюком. Ця частина заняття проходить дуже емоційно, тому що включає "сюрпризні" моменти: дитині пропонується дізнатися, що всередині. Перш ніж розкрити барило, дитині пропонують потрясти іграшку і послухати. "Чуєш, в діжці щось стукає. Значить, там щось заховано!" - Пояснює дорослий.
  4. Гра повторюється, але тільки в один бочонок поміщається сюрприз, а два інших залишаються порожніми. Малюк по слуху визначають наповнений бочонок.
  5. Дитині пропонується вкладати менший бочонок в більший: іграшка збирається повністю (початковий варіант).
Заняття з виконуваними іграшками

Мета . Розвивати слухові орієнтовні реакції. Вчити визначати предмет за тембром видаваного їм звуку, називати предмет (дзвіночок, бубон, барабанчик, дерев'яні ложки та ін.)

Матеріал . Іграшки, що видають різні звуки (неваляшка, заводна гавкаюча собачка, інерційна машинка, пташка-свистульки і ін), а також музичні інструменти (дзвіночки, бубонці, барабанчик, дерев'яні та металеві ложки, балалаечка, металофон і т.п.).

Хід заняття .

  1. Дорослий пропонує малюкові послухати, "як вміють розмовляти" музичні іграшки. Він бере то одну, то іншу іграшку, витягує звуки і пояснює: "Так співає і танцює неваляшка, а ось як шумить твоя машинка". Таким чином, обстежуються 5-6 предметів, причому іграшки вибираються найбільш контрастні за звучанням (дзвіночок і барабан, пташка-свистульки і дерев'яні ложки тощо).
  2. Дорослий накриває тканиною або затуляє екраном звучали іграшки та приводить в дію одну з них. Потім відкриває і питає: "Хто з тобою зараз розмовляв?" - Малюк вказує на іграшку. У випадку помилки потрібно знову продемонструвати звучання іграшок у відкритому вигляді.
  3. У гру по черзі включаються інші предмети, в залежності від успіхів малюка. Якщо дитя справляється без особливих труднощів, можна використовувати безліч звучать музичних і шумових предметів, а також іграшки-стукалкі (клюющие курочки, матрьошки-вкладиші, "дроворуби" та інші народні іграшки).


Гра -заняття з Султанчик

Мета . Вчити орієнтуватися в просторі, знаходити предмет за вказаною ознакою (кольором). Розвивати вміння діяти кінчиками пальців, маніпулюючи тонкими предметами.

Матеріал . Стрічки червоного і синього кольорів по 3-4 шт. (Довжиною 30-40 см, шириною 3-4 см).

Хід заняття .

  1. У різних місцях кімнати розкладені червоні і сині стрічки. Дорослий пропонує малюкові зібрати їх, звертає увагу на певний колір, наприклад синій. Стрічки розташовуються так, щоб малюк знаходив їх у різних місцях: на спинці стільця, під столом, на дивані, на перекладині стільця, на ручці крісла, на шиї ляльки, і т.п. Якщо дитя не знаходить, дорослий підказує: називає об'єкт, до якого дитина повинна підійти, заглянути, тобто вчить орієнтуватися в просторі, керуючись вказівками.
  2. Зібрані стрічки дорослий поєднує в пучок і пропонує розкласти стрічки за кольором - в один бік червоні, в іншу - сині. Дитина повторює за дорослим назву кольору кожної стрічки.
  3. Дорослий складає стрічки "стопкою", перегинає і пов'язує посередині, виходить "Султанчик" ("фонтанчик" зі стрічок). Доцільно до кожного Султанчик в місці перегину пристосувати порожню котушку - для зручного загарбання кінчиками пальців. Таким же чином робиться Султанчик іншого кольору.
  4. Дорослий і малюк по черзі грають Султанчик: танцюють, розмахуючи ними над головою; роблять "салют", підкидаючи вгору.
Примітка : для наступної подібної гри використовуються стрічки інших кольорів.

Гра-заняття "Кольорові башточки"

Мета . Закріпити знання про колір предметів (червоний, синій, жовтий, зелений); вчити знаходити предмет, орієнтуючись на дві властивості (величину і колір), знаходити ідентичний. Вчити діяти кінчиками пальців, підбираючи відповідні деталі. Розвивати ініціативу, творчий підхід при складанні конструкцій з 2 - 8 деталей.

Матеріал . Набір з 8 парних конусів-вкладишів (ковпачків) червоного, зеленого, синього, жовтого кольорів. Замість конусів можна використовувати куби, циліндри.

Хід заняття .

  1. Дорослий звертає увагу дитини на те, що у нього є велика кількість різнобарвних ковпачків, з яких можна зробити кілька різнобарвних пірамідок. Показує, як це можна виконати: скласти конструкцію з 2-4 предметів, накладаючи менший ковпачок на більший.
  2. Дорослий звертає увагу малюка на ковпачки, з якими він буде займатися, ще раз називаючи їх колір і величину. Потім розігрує "гру в хованки", коли більший ковпачок накладається на менший і приховує його: маленький ковпачок "сховався".
  3. У цій частині заняття дитина навчається складання декількох башточок різного кольору. Під керівництвом дорослого він накладає, наприклад, синій малий ковпачок на синій великий, в результаті виходить башточка з двох ковпачків синього кольору. Аналогічно будуються червона, жовта, зелена башточки. Малюк повторює кольори кожної башточки.
  4. Дитина може пограти з ковпачками на свій розсуд, складаючи з них різні конструкції. В кінці заняття збирається одна висока вежа.
Заняття з іграшками "Чудесний мішечок"

Мета . Розвивати дотик, тактильну чутливість долонь. Вчити впізнавати на дотик прихований від очей предмет.

Матеріал . Яскравий, гарний мішечок (приблизно розміром 30x40 см). Набір іграшок, різних за своїм фізичним властивостям: кульки і кубики, маленька пластикова машинка і пухнастий курча, дерев'яна човник і металевий літачок, стрічка і дерев'яна ложка, металевий дзвіночок і маленька лялечка, і т.п.

Предмети менше 3-4 см в заняття не включати. Якщо в наборі є іграшки, що імітують овочі або фрукти, їх необхідно закріпити на стрічці. Малюкові потрібно пояснити, що вони не справжні, але якщо дитина все одно бажає "спробувати", краще відмовитися від гри з ними до 2,5 - 3 років.

Хід заняття .

  1. Дорослий розкладає перед дитиною іграшки (8-10 шт.). Кожен предмет розглядається і називається, відзначаються деталі, за якими можна дізнатися предмет за допомогою дотику: наприклад, куля не має кутів, він круглий, а кубик - з куточками; стрічка довга і м'яка; у літака крила, а човник - гладка, довгаста; лялечка в політиці, а Мишко пухнастий і т.п.
  2. Малюкові показують мішечок спочатку зовні, потім вивертають, демонструючи, що в ньому нічого не лежить. Іграшки складаються в мішечок на очах у дитини і з його допомогою.
  3. Дорослий спочатку сам опускає руку в мішечок і показує, в чому сенс гри: дізнатися предмет на дотик. Якщо маляті це важко, можна просто діставати предмети один за одним, називаючи їх. Важливо емоційно підтримувати ігровий інтерес малюка, використовуючи віршики, жарти і ін
Будівельна гра "Кімната для матрьошки" Мета . Закріпити вміння дитини будувати з кубиків, і цегли предмети меблів ("столик", "стільчик", "ліжечко", "канапка", "крісельце"). Включати споруди в більш розгорнутий ігровий сюжет ("кімната для матрьошки ").

Матеріал . Будівельний набір для гри за столом: 8-10 шт. дерев'яних кубів, і цегли.

Хід заняття .

  1. Дорослий пропонує малюкові зробити кімнату для матрьошки і спочатку подумати, що ж їй необхідно? Підкреслює, що матрьошка хоче пити чай, значить, їй потрібні стіл і стілець. Спільно з малюком з кубика і цеглинки спочатку будується столик, потім - стільчик. Матрьошка "сідає" за столик пити чай. Ігровий сюжет обігрується ситуативно: матрьошка радіє, п'є чай, чекає гостей.
  2. Тепер дорослий і дитина будують диванчик з двох цеглинок і крісельце з чотирьох цеглинок. Розігрується сценка очікування гостей: матрьошка чекає приходу своїх сестриць (матрьошки-вкладиші). Навколо столика споруджуються диванчик і крісельце, в які потім "сідають" прийшли. Матрьошка "пригощає" їх чаєм.
  3. У цій частині заняття дорослий і малюк роблять із трьох цеглинок ліжечко. Розігрується ситуація відпочинку матрьошок. "Матрьошки напилися чаю й вирішили відпочити, поспати - пояснює дорослий. - Побудуємо для Матрьошки ліжечко, а її сестрички ляжуть: одна - на диванчик, інша - у кріслі. Матрьошки сплять, а ми підемо гуляти".
Гра-заняття з трафаретами

Мета . Закріпити знання дитини про колір, дати уявлення про нього, як про одного з ознак предмета. Вчити впізнавати знайомі предмети не залежно від їх кольору - по контуру зображення (повітряна кулька, літачок, квітка, ведерочко, прапорець і т.п.).

Матеріал . Набір трафаретів знайомих дитині предметів, впізнаваних по контурах. Набір аркушів кольорового паперу, яка легко укладається стопкою в трафарет.

Трафарети можна зробити з конвертів: на одному боці конверта малюється контур предмета й акуратно вирізається. Потім у трафарет вкладається стопка кольорового паперу, аркуші якої можна по черзі витягати, при цьому зображення на очах малюка змінює свій колір.

Хід заняття .

  1. Дорослий показує малюкові пакет, але не акцентує його увагу на особливостях його вмісту. Перший лист, вкладений у конверт, - білий, отже, малюк бачить площинне зображення білого кольору, наприклад, літачок. У дитини запитують, на що схоже зображення. Якщо малюк не може, дорослий сам називає предмет. Можна показати іграшку, провести порівняння з зображенням.
  2. Дорослий читає вірш: Літак побудуємо самі, понісся над лісами. Понесемо над лісами, А потім повернемося до мами. (А. Барто) Під час читання білий аркуш забирається з конверта. Виникає Сюрпризний момент: літак "забарвлюється", наприклад, в червоний колір. Необхідно емоційно обіграти ситуацію, що виникла, дати можливість дитині відреагувати на неї.
  3. Таким же чином виймаються інші аркуші. Вірш повторюється, перед малюком виникають різнокольорові зображення.
Виховання пізнавальної активності при ознайомленні з навколишнім
Програмне зміст Ознайомлення з предметами домашнього вжитку

Знайомити з предметами одягу хлопчика ( сорочка, штанці, штани) і дівчатка (плаття, спідничка, кофтинка, бантики).

У практичних ситуаціях вчити впізнавати предмети посуду: відрізняти чашку від склянки, тарілку від миски, чайник від каструлі і пр.