Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 2.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 1

1.4. Ви вагітні або Вашій дитині немає півтора року? У Вас є право на переведення на більш легку роботу

Відповідно до ст. 254 ТК РФ вагітним жінкам відповідно до медичного висновку і за їх заявою знижуються норми виробітку, норми обслуговування або ці жінки переводяться на іншу роботу, що виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

Вимоги до умов праці жінок в період вагітності докладно викладено в Розділі 4 СанПіН 2.2.0.555-96 "Гігієнічних вимог до умов праці жінок", затверджених Постановою Госкомсанепіднадзора Росії від 28.10.1996 р. № 32.

Обов'язок лікаря при наявності шкідливих і небезпечних умов праці - видати вагітним з моменту першої явки "Лікарська висновок про переведення вагітної на іншу роботу" із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою. Обов'язок закріплена в Інструкції з організації роботи жіночої консультації, затвердженої Наказом МОЗ України від 10.02.2003 р. № 50.

Для того щоб скористатися зазначеною пільгою, вагітна жінка повинна мати медичний висновок, а також написати письмову заяву з проханням про переведення. За наявності двох зазначених умов роботодавець зобов'язаний перевести жінку на іншу роботу, що виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

Відповідно до ч. 2 ст. 254 ТК РФ до надання вагітній жінці іншої роботи, що виключає вплив несприятливих виробничих факторів, вона підлягає звільненню від роботи із збереженням середнього заробітку за всі пропущені внаслідок цього робочі дні за рахунок коштів роботодавця. Таким чином, навіть у тому випадку, якщо роботодавець не може надати жінці іншу роботу, відповідну медичними показаннями, він зобов'язаний звільнити її від виконання роботи, протипоказаної їй, із збереженням середнього заробітку.

Переклад за ст. 254 ТК РФ - тимчасовий за своїм змістом, однак прямо в законі це ніде не вказано, тому представляється необхідним вказувати на тимчасовий характер переведення на іншу роботу в заяві, також як і на той факт, що даний переклад здійснюється відповідно до ст. 254 ТК РФ. Зміст заяви в даному випадку дуже важливо. Оскільки якщо жінка просто напише заяву про переведення її на іншу роботу, не вказуючи, що такий переклад буде носити тимчасовий характер і підставою для нього є стан вагітності і медичний висновок, а також у відсутність посилання на ст. 254 ТК РФ, недобросовісний роботодавець може використовувати таку заяву для перекладу жінки на іншу постійну роботу.

Переклад оформляється наказом роботодавця. Запис у трудову книжку про переведення в порядку ст. 254 ТК РФ не вноситься, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 66 ТК РФ в трудову книжку вносяться відомості тільки про постійні перекладах.

Схожа гарантія поширюється також і на жінок, які мають дітей віком до півтора років . Відповідно до ч. 4 ст. 254 ТК РФ жінки, які мають дітей у віці до півтора років, у разі неможливості виконання попередньої роботи переводяться за їх заявою на іншу роботу з оплатою праці за виконуваній роботі, але не нижче середнього заробітку за попередньою роботою до досягнення дитиною віку півтора років.

Тут важливо зазначити, що ця норма не містить вказівки на необхідність наявності медичного висновку, а згадує лише заяву робітниці. При цьому правило ч. 4 ст. 254 ТК РФ пов'язує обов'язок роботодавця надати жінці іншу роботу з "неможливістю виконання попередньої роботи". Однак у законодавстві це поняття не роз'яснюється. Видається, що "неможливість виконання попередньої роботи" виникає в тих випадках, коли ця робота несумісна з годуванням дитини та доглядом за ним. На нашу думку, працівниця повинна обгрунтувати зазначену несумісність у заяві з проханням про переведення її на іншу роботу.

У той же час рівень обов'язків роботодавця по відношенню до жінки, яка має дитину віком до півтора років, менше. Зокрема, у роботодавця немає обов'язку в разі неможливості переведення жінки на іншу роботу звільнити її від роботи із збереженням середнього заробітку. Замість цього працівниці надано право скористатися відпусткою по догляду за дитиною.

Слід пам'ятати про те, що відмова роботодавця перевести вагітну жінку на легшу роботу і відмова роботодавця перевести жінку, що має дітей у віці до півтора років, на іншу роботу може бути оскаржено в судовому порядку.

Як зазначено в п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду РФ від 25.12.1990 р. № 6 "Про деякі питання, що виникають при застосуванні судами законодавства, що регулює працю жінок" ( БВС РФ. 1991. № 3. С. 9), якщо при розгляді позову вагітної жінки щодо надання відповідно до медичного висновку легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів роботи якого позову жінки, яка має дитину віком до півтора років, про надання іншої роботи у зв'язку з неможливістю виконання попередньої суд визнає заявлені вимоги обгрунтованими, він має право винести рішення про переведення позивачки на іншу роботу із зазначенням строку, на який змінюються умови трудового договору.

1.5. Проходження обов'язкового обстеження в медичних установах. Хто оплатить цей час?

Відповідно до ч. 3 ст. 254 ТК РФ при проходженні обов'язкового диспансерного обстеження в медичних закладах за вагітними жінками зберігається середній заробіток за місцем роботи.


У відповідності зі схемами динамічного спостереження вагітних та породіль, затверджених Наказом МОЗ України від 10.02.2003 р. № 50 "Про вдосконалення акушерсько-гінекологічної допомоги в амбулаторно-поліклінічних установах", динамічному спостереженню підлягають всі вагітні, починаючи з першої явки з приводу вагітності, і породіллі.

При фізіологічному перебігу вагітності практично здоровій жінці рекомендується повторно відвідати лікаря акушера -гінеколога з результатами аналізів та висновками лікарів через 7-10 днів після першого звернення, а потім 1 раз на місяць до 28 тижня вагітності; після 28 тижня вагітності - 2 рази на місяць. Частота спостереження лікарем акушером-гінекологом може бути встановлена ??до 6-8 разів (до 12 тижня, 16 тижня, 20 тижня, 28 тижня, 32-33 тижні, 36-37 тижні) за умови регулярного спостереження спеціально підготовленої акушеркою.

При виявленні соматичної або акушерської патології частота відвідувань лікаря акушера-гінеколога зростає.

На жінку не покладається обов'язок надавати роботодавцю які б то не було документи, що підтверджують проходження диспансерного обстеження. Однак представляється доцільним щоразу перед відвідуванням жіночої консультації попереджати роботодавця про майбутній відсутності на роботі у зв'язку з необхідністю проходження обов'язкового диспансерного обстеження. Звичайно, краще робити ці попередження в письмовій формі і посилатися на ч. 3 ст. 254 ТК РФ, щоб роботодавець не розцінив Ваша відсутність на робочому місці як прогул і зберіг за Вами на час проходження обстеження середній заробіток.

1.6. Вас направляють у службове відрядження, залучають до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні. Що робити?

Робота за межами нормальної тривалості робочого часу (понаднормова робота), в нічний час, у вихідні, святкові та неробочі дні є роботою в умовах праці, що відхиляються від нормальних. Відповідно, така робота може несприятливо відбитися на стані здоров'я працівника. Саме тому встановлюється підвищена правовий захист вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, від роботи в умовах праці, що відхиляються від нормальних.

Відповідні норми встановлені:

  • у ч. 1 ст. 259 Трудового кодексу РФ;
  • ч. 5 ст. 96 Трудового кодексу РФ;
  • ч. 5 ст. 99 Трудового кодексу РФ;
  • ч. 7 ст. 113 Трудового кодексу РФ.

Стосовно до вагітних жінок ця підвищений захист виражена в абсолютну заборону залучати їх до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні. Залучення вагітних жінок до такої роботи є незаконним, навіть якщо воно здійснюється з їх письмової згоди або навіть на їх прохання.

Як зазначено в п. 7 Постанови Пленуму від 25.12.1990 р. № 6 "Про деякі питання , що виникають при застосуванні судами законодавства, що регулює працю жінок "(БВС РФ. 1991 р. № 3. С. 9), беручи до уваги, що закон не пов'язує заборону нічних робіт для вагітної жінки і жінки, що має дітей у віці до трьох років , з виконанням цих робіт протягом усього робочого дня, відмова від роботи в нічний час не може розглядатися як порушення трудової дисципліни і в тому випадку, коли на нічний час припадає лише частина робочої зміни.

Крім того, роботодавець також не має права направляти вагітних жінок у службові відрядження.

Менш жорстке правило встановлено по відношенню до жінок, які мають дітей віком до трьох років. Вони можуть бути направлені в службові відрядження, залучені до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні, проте тільки з їхньої письмової згоди і за умови, що це не заборонено ним відповідно до медичного висновку, виданими в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації. При цьому жінки, які мають дітей віком до трьох років, повинні бути ознайомлені у письмовій формі зі своїм правом відмовитися від напрямку в службове відрядження, залучення до понаднормової роботи, роботи в нічний час, вихідні, святкові та неробочі дні.

Ця гарантія також поширюється на такі категорії працівників:

  • працівників, що мають дітей-інвалідів або інвалідів з дитинства до досягнення ними віку вісімнадцяти років;
  • працівників, які здійснюють догляд за хворими членами їх сімей відповідно до медичного висновку;
  • батьків, які виховують дітей без матері;
  • опікунів (піклувальників) неповнолітніх.

Увага!
Якщо Ви вагітні, але роботодавець намагається залучити Вас до роботи в нічний час, понаднормової роботи, роботи у вихідні, святкові і неробочі дні:

  • в письмовому вигляді поставте роботодавця до відома про те, що Ви вагітні;
  • відмовтеся від незаконно доручається Вам роботи, в письмовому вигляді сповістивши роботодавця про це, а також про причини відмови; пошліться на норми ТК, які надають Вам таке право.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 3

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info @ trudprava.ru