Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 4.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 3

1.8.2. Чи можуть використовувати ці перерви інші родичі?

Глава 41ТК РФ називається "Особливості регулювання праці жінок, осіб з сімейними обов'язками", проте з точки зору розподілу гендерних ролей її слід визнати односпрямованої, і в зв'язку з цим не в повній мірі забезпечує гендерну рівність. По-перше, в ній закріплюються права, які можна назвати тільки материнськими. По-друге, є права інших родичів, перш за все батька, які не є самостійними, а залежать від материнських, тобто їх можна реалізувати тільки в тому випадку, якщо у матері є відповідне право і вона ним не користується, або у випадку, якщо дитину виховують без матері.

Ст. 258 ТК РФ закріплює саме материнське право. Тому якщо в сім'ї, наприклад, двоє дітей, і за одним з них догляд здійснює мати (при цьому не важливо, чи є вона домробітницею або перебуває у відпустці по догляду за дитиною), а за другим хотів би доглядати батько, зокрема, отримати право на скорочення робочого дня (зміни) за рахунок перерв для годування, то батько не зможе цього зробити. Причина: закон говорить тільки про працюючих матерів, а не працюючих батьків. І навіть якщо б мати працювала і не використовувала б на своїй роботі перерви для годування дитини, тобто відмовилася б від свого права, батько все одно не зміг би це право реалізувати, тому що воно суто материнське.

Працюючі батьки та опікуни можуть скористатися перервами для годування дитини тільки за умови, що вони виховують дитину без матері. Це випливає зі ст. 264 ТК РФ.

1.8.3. Як поєднується відпустку по догляду за дитиною до досягнення віку півтора років і використання перерв для годування дитини?

Оскільки і та і інша гарантія можуть бути реалізовані в один і той же період, виникає питання, яким чином їх можна комбінувати оптимальним чином.

1-а ситуація: мати виходить на роботу до досягнення дитиною віку півтора років або взагалі не бере відпустку по догляду за ним.

У цьому випадку жінка не використовує своє право на відпустку по догляду за дитиною, тому в даній ситуації вона виходить саме на повний робочий час. Перерви для годування дитини включаються в робочий час, тому мати формально відпрацьовує повну норму і отримує повну заробітну плату. Саме в цьому полягає відмінність від другої ситуації: перебувати у відпустці по догляду за дитиною і працювати на умовах неповного робочого часу.

Допомога по догляду за дитиною в такій ситуації мати не зможе отримувати. Проте батько, бабуся або інший родич можуть перебувати у відпустці по догляду за цією дитиною до досягнення нею віку півтора років; вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу із збереженням права на допомогу по догляду за дитиною.

2 - я ситуація: перебувати у відпустці по догляду за дитиною і працювати на умовах неповного робочого часу.

У такій ситуації працівниця зберігає право на допомогу і одночасно отримує зарплату пропорційно відпрацьованому часу (з урахуванням того, що час надаються перерв включається в робочий час і також підлягає оплаті). Однак при цьому інші родичі не можуть скористатися ні правом на відпустку по догляду за дитиною, ні правом на перерви для годування дитини.

Увага!
Якщо Ви хочете використовувати перерви для годування дитини, напишіть відповідну заяву роботодавцю, в якому вкажіть, в якому вигляді Ви бажаєте їх використовувати (кожні три години, приєднати до обідньої перерви або перенести на початок/кінець робочого дня), переконайтеся, що Ви маєте в своєму розпорядженні підтвердженням отримання Вашої заяви роботодавцем; щоб уникнути конфліктів потрібно домагатися видання роботодавцем відповідного наказу або підписання додаткової угоди до трудового договору.

1.9. Що гарантує ТК при наданні щорічних оплачуваних відпусток?

За загальним правилом, сформульованим у ст. 122 ТК РФ, право на використання відпустки за перший рік роботи виникає у працівника після закінчення шести місяців його безперервної роботи в даній організації. Черговість надання оплачуваних відпусток відповідно до ст. 123 ТК РФ визначається щорічно відповідно до графіка відпусток, що затверджується роботодавцем з урахуванням думки виборного профспілкового органу даної організації не пізніше, ніж за два тижні до настання календарного року.

Однак щодо вагітних жінок ст. 260 ТК РФ передбачає спеціальне правило, згідно з яким перед відпусткою по вагітності та пологах або безпосередньо після нього або після закінчення відпустки по догляду за дитиною жінці за її бажанням надається щорічна оплачувана відпустка незалежно від стажу роботи у даного роботодавця. Слід звернути увагу, що надання відпустки у зазначений час допускається лише за бажанням жінки, тобто це не є її обов'язком.


Зазначена норма дозволяє жінці використовувати незалежно від стажу роботи в даній організації щорічну оплачувану відпустку повністю. Щорічна оплачувана відпустка включає в себе як щорічна основна оплачувана відпустка, так і щорічну додаткову оплачувану відпустку. Відповідно у вагітної жінки є право використовувати авансом не тільки основною, але й додаткову відпустку, наприклад, наданий у зв'язку зі шкідливими і небезпечними умовами праці.

Проте в тому випадку, якщо жінка розраховує використати щорічну оплачувану відпустку після закінчення відпустки по догляду за дитиною, вона повинна мати на увазі, що час відпустки по догляду за дитиною відповідно до ст. 121 ТК РФ не включається до стажу роботи, що дає право на щорічну оплачувану відпустку. Відпустка по вагітності та пологах, навпаки, до стажу роботи, що дає право на щорічну оплачувану відпустку, включається. Таким чином, якщо Ви скористалися своїм правом за ст. 260 ТК РФ на використання щорічної оплачуваної відпустки до декретної відпустки, це не означає, що, перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною один рік і більше, Ви заробите право на наступний щорічну відпустку.

У багатьох жінок викликає побоювання , а чи не зменшиться розмір їх відпускних у тому випадку, якщо вони вирішать скористатися своїм правом безпосередньо після відпустки по вагітності та пологах або після відпустки по догляду за дитиною.

Відповідно до ст. 139 ТК РФ середній денний заробіток для оплати відпусток і виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюється за останні 12 календарних місяців шляхом розподілу суми нарахованої заробітної плати на 12 і на 29,4 (середньомісячне число календарних днів). Відповідно до Положення про особливості порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою Уряду РФ від 11.04.2003 р. № 213, розрахунок середнього заробітку працівника незалежно від режиму його роботи проводиться виходячи з фактично нарахованої йому заробітної плати і фактично відпрацьованого ним часу за 12 місяців , що передують моменту виплати. Таким чином, період перебування у відпустці по вагітності та пологах, а також у відпустці по догляду за дитиною до розрахункового періоду включатися не будуть, а значить і на суму "відпускних" не вплинуть.

Нерідкі випадки, коли недобросовісні роботодавці відмовляють вагітним жінкам в реалізації даної гарантії і не надають відпустку за їх заявою. Чи має право жінка в такому випадку самостійно піти у відпустку? За загальним правилом самовільне використання відпустки прирівнюється до прогулу. Однак, як зазначив Пленум Верховного Суду РФ у постанові від 17.03.2004 р. № 2 "Про застосування судами Російської Федерації Трудового кодексу Російської Федерації", не є прогулом використання працівником днів відпочинку у випадку, якщо роботодавець у порушення передбаченої законом обов'язки відмовив у їх надання та час використання працівником таких днів не залежало від розсуду роботодавця. Оскільки в даній ситуації час використання відпустки визначає працівниця (головне, щоб відпустка передував або слідував безпосередньо за відпусткою по вагітності та пологах або відпусткою по догляду за дитиною), використання відпустки в такій ситуації без схвалення роботодавця не повинно розглядатися як прогул. Якщо у Вас є нагальна необхідність скористатися відпусткою, а роботодавець відмовляється Вам його надати, рекомендуємо Вам у такому випадку написати письмову заяву на ім'я роботодавця, в якому поставити його до відома про те, що Ви йдете у щорічну оплачувану відпустку, його терміни, а також привести посилання на відповідні норми закону. Тим не менш, необхідно оцінити всі ризики, оскільки описаний спосіб з великою ймовірністю призведе до конфлікту. Якщо роботодавець відмовиться виплачувати Вам відпускні, Ви, у свою чергу, опинитеся змушені відстоювати свою правоту в суді чи іншими способами.

Увага!

  • Якщо Ви хочете скористатися щорічною оплачуваною відпусткою до або безпосередньо після відпустки по вагітності та пологах: зверніться з письмовою заявою до роботодавця, в якому вкажіть, коли Ви хочете скористатися своїм правом на щорічну оплачувану відпустку, а також пошліться на ст. 260 ТК РФ;
  • Пам'ятайте, що у разі відмови роботодавця надати Вам щорічну оплачувану відпустку, Ви можете використовувати його самостійно.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info@trudprava.ru