Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 5.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 4

1.10. Що таке декретну відпустку?

Як правило, всі чули про те, що існує "декретну відпустку". Однак далеко не всі знають, що насправді відпустку, який прийнято називати декретною, являє собою два різних відпустки:

  • відпустку по вагітності та пологах;
  • відпустку по догляду за дитиною.

Відповідно до ст. 255 ТК РФ, жінкам за їх заявою та на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності надаються відпустки по вагітності та пологах тривалістю 70 (у разі багатоплідної вагітності - 84) календарних днів до пологів і 70 (у разі ускладнених пологів - 86, при народженні двох або більше дітей - 110) календарних днів після пологів з виплатою допомоги по державному соціальному страхуванню у встановленому законом розмірі.

Як випливає з назви відпустки по вагітності та пологах, підставою його надання є факт вагітності та наближення дати пологів. Зазначені факти встановлюються на підставі листка тимчасової непрацездатності, який видається жінці лікарем акушером-гінекологом, а при його відсутності - лікарем, що веде загальний прийом. Порядок видачі листка непрацездатності по вагітності та пологах регламентований Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої спільним Наказом Міністерства охорони здоров'я РФ від 19.10.1994 р. № 206 і Постановою ФСС РФ від 19.10.1994 р. № 21.

Видача листка непрацездатності виробляється з 30 тижнів вагітності одноразово тривалістю 140 календарних днів (70 календарних днів до пологів і 70 календарних днів після пологів). При багатоплідній вагітності листок непрацездатності по вагітності та пологах видається з 28 тижнів вагітності, при цьому загальна тривалість допологового і післяпологового відпусток складає 180 днів.

У разі ускладнених пологів жінкам, в т.ч. іногороднім, листок непрацездатності видається додатково на 16 календарних днів лікувально-профілактичним закладом, де відбулися пологи. У цих випадках загальна тривалість допологового і післяпологового відпусток складає 156 календарних днів.

Оскільки передбачити результат пологів, а саме чи будуть вони ускладненими, заздалегідь не завжди можливо, в даній ситуації може виникнути необхідність написати заяву про продовження відпустки за вагітності та пологах на кількість днів, вказане в листку тимчасової непрацездатності, виданому лікувально-профілактичним закладом, де відбулися пологи. Цим правом не варто нехтувати, оскільки роботодавець не може знати про те, що у Вас є підстави і бажання продовжити відпустку на вказане число днів, і Ваш невихід на роботу в строк, встановлений раніше, може бути розцінений роботодавцем як прогул (якщо, звичайно, Ви відразу не написали заяву на відпустку по догляду за дитиною). У будь-якому випадку майте на увазі, що допомога по вагітності та пологах вище, ніж допомогу по догляду за дитиною.

При пологах, що наступили до 30 тижнів вагітності, і народженні живої дитини листок непрацездатності по вагітності та пологах видається лікувально -профілактичним закладом, де відбулися пологи на 156 календарних днів, а в разі народження мертвої дитини або його смерті протягом перших 7 днів після пологів - на 86 календарних днів.

Листок непрацездатності на дородовий відпустку тривалістю 90 календарних днів видається жінкам, які проживали (працювали) в зоні відселення до їх переселення в інші райони і проживають у зоні з правом на відселення, а також жінкам, які проживають у населених пунктах, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на виробничому об'єднанні "Маяк" і скидань радіоактивних відходів у річку Теча. Загальна тривалість відпустки по вагітності та пологах становить 160 днів. Жінкам, які проживають в інших зонах, що зазнали радіоактивного забруднення, листок непрацездатності по вагітності та пологах видається в порядку, передбаченому п. 8.1, 8.2 і 8.3 Інструкції.

Існуючий порядок видачі листків тимчасової непрацездатності на практиці часто призводить до спірних ситуацій. Мова йде про ситуацію, коли лікар-акушер в жіночій консультації, керуючись положеннями цієї Інструкції, наполягає на видачі листка непрацездатності саме на цьому терміні, а вагітна працівниця рішуче відмовляється від його отримання, оскільки не бажає так рано залишати роботу. Виникла ситуація неоднозначна з точки зору права.

Теоретично законодавство не зобов'язує жінку, що має на руках листок непрацездатності, виданий у встановлений термін, негайно йти у відпустку по вагітності та пологах. Використання відпустки по вагітності та пологах є правом, а не обов'язком жінки. Крім того, як випливає з тексту ст. 255 ТК РФ, відпустка по вагітності та пологах надається не тільки на підставі листка непрацездатності, але також на підставі заяви жінки. Таким чином, працівниця самостійно визначає період початку відпустки. Це потрібно мати на увазі, оскільки поряд з випадками, коли жінкам не надають відпустку по вагітності та пологах, зустрічаються роботодавці, які прагнуть надати працівниці відпустку по вагітності та пологах з дати, зазначеної в аркуші тимчасової непрацездатності.


Такі дії роботодавця, звичайно, суперечать закону.

Якщо ж продовжити розглядати ситуацію, коли жінка бажає почати використовувати відпустку по вагітності та пологах пізніше дати, зазначеної в листі непрацездатності, то головне питання, з яким вона стикається, - як визначити дату закінчення відпустки, а, отже, і який період підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду соціального страхування РФ (далі - ФСС), оскільки відповідно до законодавства допомога виплачується за період відпустки по вагітності та пологах.

Варіантів відповіді на дане питання два. Перший виходить з того, що незалежно від часу початку використання відпустки, його закінчення визначається, виходячи з термінів, зазначених у листі тимчасової непрацездатності, тобто, якщо жінка почала використовувати відпустку по вагітності та пологах пізніше, то він автоматично скорочується, так само як і строк (а значить і загальна сума) виплати допомоги по вагітності та пологах (але слід пам'ятати, що Ви отримуєте заробітну плату за ті дні, на які Ви скоротили свою відпустку). Така позиція активно підтримується Фондом соціального страхування. А це означає, що сперечатися з роботодавцем в цьому питанні марно. Прийнявши Вашу сторону, роботодавець ризикує не відшкодувати з коштів ФСС суми допомоги, які, на думку фонду, були Вам "надмірно виплачені".

Другий варіант відповіді на дане питання, на нашу думку, більш відповідає закону, хоча практикою і не підтримується. А значить, у випадку виникнення спірних ситуацій остаточного рішення можна буде досягти тільки в суді. Частина 2 ст. 255 ТК РФ, а також ч. 2 ст. 7 ФЗ від 19.05.1995 р. № 81-ФЗ "Про державну допомогу громадянам, які мають дітей" встановлюють, що відпустка по вагітності та пологах обчислюється сумарно і надається жінці повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних нею до пологів. Відповідно дата закінчення відпустки по вагітності та пологах у тому випадку, якщо його використання почалося пізніше, визначається шляхом отсчітиванія 140 календарних днів від дати, коли жінка фактично почала його використовувати. Таким же чином має визначатися і період виплати допомоги по вагітності та пологах.

Поставити крапку в цій суперечці може тільки судова практика. Проте в даний час жінкам, які не бажають відстоювати своє право на допомогу по вагітності та пологах у суді, доведеться діяти відповідно до варіанта, підтримуваним ФСС.

Ще одне питання, яке часто хвилює вагітних жінок, чи можуть вони , оформивши відпустку по вагітності та пологах, продовжувати працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. Така норма, зокрема, передбачена щодо відпустки по догляду за дитиною. На нашу думку, законодавство не надає можливості жінці, перебуваючи у відпустці по вагітності та пологах, продовжувати працювати і одночасно отримувати допомогу по вагітності та пологах, оскільки таке право спеціально не обумовлено. Таким чином, жінці потрібно вибирати між допомогою по вагітності та пологах та заробітною платою.

Що робити, якщо роботодавець відмовляється надавати відпустку по вагітності та пологах? Можливість самостійного використання відпустки була докладно розглянута нами в попередньому параграфі. Уважно прочитайте наші рекомендації. Швидше за все, в такій ситуації Ви зіткнетеся згодом з необхідністю стягувати з роботодавця допомога по вагітності та пологах у судовому порядку. Ні в якому разі не піддавайтеся на погрози роботодавця на кшталт "не хочеш працювати - пиши заяву за власним бажанням". Пам'ятайте, що вагітні жінки наділені додатковими гарантіями від звільнень, які, однак, не забороняють роботодавцю звільнити працівницю за її власним бажанням. У разі звільнення за власним бажанням Ви втрачаєте право на відпустку по вагітності та пологах, права на відпустку по догляду за дитиною, на відповідну допомогу працюючим жінкам. Таке звільнення практично неможливо оскаржити в суді, тому не піддавайтеся на провокації і пам'ятайте про свої права.

Увага:

  • не відмовляйтеся від отримання листка тимчасової непрацездатності в термін, передбачений Інструкцією. Відпустка по вагітності та пологах буде надіслано Вам з дати, яку Ви вкажете в заяві роботодавцю;
  • у разі ускладнених пологів і видачі Вам додаткового листка тимчасової непрацездатності додатково на 16 календарних днів лікувально-профілактичним закладом, де відбулися пологи, обов'язково поінформуйте роботодавця і напишіть заяву про продовження відпустки по вагітності та пологах на вказане число днів;
  • якщо роботодавець відмовляє Вам у наданні відпустки по вагітності та пологах і пропонує написати заяву про звільнення за власним бажанням, не піддавайтеся на погрози та вмовляння. У крайньому випадку, Ви можете скористатися відпусткою по вагітності та пологах самостійно (докладніше про це див § 1.9)

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 6

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info@trudprava.ru