Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 6.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 5

1.11. Як і ким може бути використаний відпустку по догляду за дитиною?

Згідно зі ст. 256 ТК РФ, за заявою жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років.

Умовно цю відпустку можна розділити на два періоди: відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею віку півтора років (1,5) , протягом якого жінка отримує допомогу по догляду за дитиною, і відпустка по догляду за дитиною від півтора до трьох років (3) . Однак цей поділ має значення тільки для цілей виплати допомоги з державного соціального страхування. З точки зору трудових відносин - це один відпустку, і правовий статус жінки і в тому і в іншому випадку однаковий (а з 01.01.2007, коли право на допомогу по догляду за дитиною отримали і непрацюючі жінки, це поділ стало ще більш умовним). [Примітка: відповідно до Федерального закону "Про забезпечення допомога по вагітності та пологах і посібниками з тимчасової непрацездатності громадян, які підлягають обов'язковому соціальному страхуванню", встановлено загальне допомогу по догляду за дитиною, тобто непрацюючі матері теж отримали на нього право, однак у меншому розмірі. Детальніше про допомоги громадянам, які мають дітей, нижче.]

Відпустка по догляду за дитиною може бути використаний жінкою повністю або частинами. Жінка може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома із збереженням права на одержання допомоги по державному соціальному страхуванню. Причому робити це вона має право на свій розсуд, роботодавець не має права відмовити жінці у встановленні неповного робочого часу. Це випливає з тексту закону - "за заявою жінки".

Однак закон нічого не говорить про те, яким чином має визначатися характер неповного робочого часу (неповний робочий день (зміна) або неповний робочий тиждень) і його конкретна тривалість. Представляється, що оскільки питання це прямо в законодавстві не вирішено, доцільно його погоджувати з роботодавцем і намагатися досягти взаємоприйнятного рішення.

Далі, оскільки в даній статті ніяким чином не обмовляється, про яку організації (роботодавця) йде мова, то з цього випливає, що жінка має право працювати на умовах неповного робочого часу як за місцем основної роботи, так і в іншій організації.

Жінка має право використовувати відпустку по догляду за дитиною як повністю, так і по частинах . ТК РФ не встановлює порядок переривання відпустки по догляду за дитиною або дострокового виходу з нього. Щоб уникнути зайвих конфліктів з роботодавцем краще узгодити дату виходу на роботу з роботодавцем або принаймні заздалегідь (у розумний термін) попередити роботодавця письмово про це. Якщо Ви вирішите знову скористатися своїм правом на відпустку по догляду за дитиною, то також необхідно подати письмову заяву на ім'я роботодавця. На руках у Вас, як уже неодноразово говорилося вище, повинно залишитися підтвердження отримання працедавцем Вашої заяви. Це необхідно у зв'язку з тим, що в даний час жінку, що має дитину віком до трьох років, роботодавець має право звільнити за вчинення дисциплінарних проступків, в тому числі і за прогул (ст. 81, ч. 3 ст. 261 ТК РФ) . Взагалі з метою уникнення конфліктних ситуацій потрібно намагатися завжди заздалегідь чітко погоджувати режим роботи з роботодавцем, включаючи час початку і закінчення робочого дня, а досягнуті домовленості закріплювати в письмовому вигляді. Якщо не в формі окремої угоди до трудового договору, то принаймні домагатися від роботодавця видання наказу чи хоча б проставлення візи "не заперечую" з підписом на Вашому письмовій заяві. Саме тому, що жінок з дітьми можна звільнити за дисциплінарний проступок, слід ретельно оформляти всі домовленості з роботодавцем у письмовому вигляді, мати у себе на руках один примірник такого документа і ретельно дотримуватися досягнутих домовленостей. Ні в якому разі не варто вірити роботодавцю на слово: потрібно розуміти, що усна домовленість з роботодавцем існує лише до тих пір, поки роботодавцю зручно про неї пам'ятати.

Відпустка по догляду за дитиною може бути також повністю або за частинам використаний батьком дитини, бабусею, дідом, іншим родичем або опікуном , фактично здійснюють догляд за дитиною. Тобто вони можуть скористатися цим правом, якщо мати дитини вийшла на роботу. У цьому випадку обов'язкове підтвердження того факту, що жінка не використовує відпустку по догляду за дитиною за місцем роботи і не одержує допомоги. Це право родичів здійснювати догляд за дитиною є похідним від права матері. Якщо мати до пологів ніде не працювала, не служила, не отримувала професійну освіту, то вона не може скористатися відпусткою по догляду за дитиною, а відповідно і інші родичі теж.

Зрозуміло, щоб скористатися відпусткою по догляду за дитиною інші родичі повинні перебувати у трудових відносинах.

Як зазначено у п. 11 Постанови Пленуму від 25.12.1990 р. № 6 "Про деякі питання, що виникають при застосуванні судами законодавства, що регулює працю жінок" (БВС РФ. 1991 р. № 3. С. 9), вирішуючи спір, що виник між адміністрацією і батьком або дідом (бабусею), або іншим родичем малолітньої дитини, про надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років, суду необхідно перевіряти, є Чи позивач родичем дитини і чи справді він фактично здійснює догляд за цією дитиною.


При цьому слід мати на увазі, що закон не пов'язує можливість надання такої відпустки зі ступенем спорідненості та спільним проживанням родича дитини з її батьками (батьком) (пункт у редакції постанови Пленуму Верховного Суду Російської Федерації від 25.10.1996 р. № 10).

Жінка, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, часто сприймається роботодавцем як небажана тягар. Оскільки жінка в цей період особливо соціально вразлива, законом встановлені певні гарантії. Про додатковий захист від необгрунтованих звільнень мова піде в наступному параграфі. Крім того, як встановлено ч. 4 ст. 256 ТК РФ, на період відпустки по догляду за дитиною за працівником зберігається місце роботи (посада). Це означає, що після виходу жінки з відпустки по догляду за дитиною їй має бути надано колишнє місце роботи (посада). Здавалося б - однозначна норма, але на практиці саме з її застосуванням виникають найбільші труднощі. По суті, зазначеною нормою встановлюється заборона для роботодавця скорочувати посаду, якщо займає її жінка перебуває у декретній відпустці. Однак у зв'язку з тим, що процедура і підстави скорочення або зміни штату працівників ніде в законодавстві не прописані, роботодавці, як правило, вважають себе вільними у вирішенні питань чисельності або штату працівників, а на практиці це призводить до того, що нерідко посада, яку займає жінкою, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, скорочується навіть без її відома. Законодавство не містить вимоги повідомляти таку працівницю або тим більше отримувати її згоду.

Що ж робити жінці, якщо після закінчення відпустки по догляду за дитиною, роботодавець говорить їй, що її посада скорочена? Якщо вихід на роботу здійснюється після досягнення дитиною віку трьох років, то в цьому випадку жінка позбавляється захисту від звільнення у зв'язку зі скороченням штату. Однак представляється, що розглянута гарантія якраз спрямована на те, щоб гарантувати працівниці місце роботи (посада) після закінчення відпустки по догляду за дитиною. Тому незалежно ні від чого працівниця має право вимагати надання їй місця роботи (посади) після виходу з відпустки по догляду за дитиною. Роботодавець відповідно зобов'язаний надати їй роботу по колишній посаді.

У той же час потрібно віддавати собі звіт, що якщо посада вже скорочена і така трудова функція в структурі роботодавця вже більше не існує, то домогтися на практиці реалізації цієї гарантії буде можливо тільки через досить складний і тривалий судовий процес. Нерідко в такій ситуації роботодавці пропонують жінкам переклад на інші посади. Ви повинні знати, що без Вашої згоди роботодавець не має права Вас перекладати, проте, можливо, переклад буде не найгіршим виходом з такої ситуації. Взагалі, якщо у Вас немає твердої рішучості відстоювати свої законні права всіма передбаченими законами способами, у тому числі в суді, рекомендуємо Вам підходити до вирішення таких ситуацій як можна гнучко і прагнути знайти взаємоприйнятне рішення.

Друга гарантія полягає в тому, що відпустки по догляду за дитиною зараховуються до загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю (за винятком випадків призначення пенсії на пільгових умовах). Докладніше про це див § 1.13. [Примітка: про види стажу докладніше див: http://www.trudprava.ru///index.php?id=313, про значення загального трудового стажу см: http://www.trudprava.ru///index. php? id = 314, про значення страхового стажу см: http://www.trudprava.ru///index.php?id=323, про значення безперервного трудового стажу см: http://www.trudprava.ru///index.php? id = 331]

Увага:

  • якщо Ви хочете скористатися відпусткою по догляду за дитиною, напишіть відповідну заяву на ім'я роботодавця і переконайтеся, що у Вас на руках є підтвердження про отримання його роботодавцем; пам'ятаєте, що після закінчення відпустки по вагітності та пологах Ви зобов'язані приступити до роботи, якщо Ви не написали заяву про надання відпустки по догляду за дитиною;
  • якщо Ви хочете достроково перервати відпустку по догляду за дитиною, краще узгодити дату виходу на роботу з роботодавцем і оформити досягнуту домовленість у письмовій формі у двох примірниках;
  • якщо Ви хочете в цей період працювати вдома або неповний робочий час, напишіть відповідну заяву на ім'я роботодавця; докладно обговоріть з роботодавцем новий режим робочого часу - час початку і закінчення роботи, кількість робочих годин на тиждень і в день, якщо зменшення робочого часу відбувається за рахунок надання зменшення кількості робочих днів, домовтеся про те які дні тижня є для Вас робітниками; всі досягнуті домовленості обов'язково зафіксуйте в письмовому вигляді;
  • прагніть залишатися на зв'язку з Вашим місцем роботи, щоб вчасно дізнатися про підготовлювані заходи щодо скорочення штату; в цьому випадку у Вас буде більше шансів зберегти за собою саме свою посаду, вчасно втрутившись в дії роботодавця і попередивши його про незаконність такого скорочення.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 7

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info@trudprava.ru