Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 8.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 7

1.14. Чи існують які-небудь спеціальні гарантії вагітним жінкам і жінкам, які мають дітей, при припиненні трудового договору?

1.14.1 Гарантії вагітним жінкам при розірванні трудового договору

Відповідно до ст. 261 ТК РФ розірвання трудового договору (припинення трудової діяльності) з ініціативи роботодавця з вагітними жінками не допускається, за винятком випадків ліквідації організації або припинення діяльності індивідуальним підприємцем.

Потрібно мати на увазі, що, кажучи про "розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця ", дана норма захищає робітницю не від будь-якого звільнення, а тільки від звільнення з ініціативи роботодавця.

Загальні підстави припинення трудового договору визначені ст. 77 ТК РФ. Такими, крім іншого, є:

  • угоду сторін;
  • закінчення строку трудового договору;
  • розірвання трудового договору з ініціативи працівника;
  • розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.

Конкретні підстави припинення трудового договору за ініціативою роботодавця перераховані в ст. 81 ТК РФ.

Дуже важливо правильно кваліфікувати підстава, на якій вагітна жінка звільняється (або існує загроза звільнення). Так, наприклад, слід мати на увазі, що закон не забороняє звільняти вагітну жінку за власним бажанням. Дуже часто роботодавці намагаються скористатися такою можливістю і примусити жінок до такого звільнення. Ні в якому разі не варто піддаватися на погрози! У розпорядженні роботодавця, завдяки ст. 261 ТК РФ, дуже небагато засобів і способів звільнити вагітну жінку законним шляхом. Якщо ж звільнення здійснено за бажанням жінки, нехай навіть здобутому за допомогою погроз і шантажу, оспорити законність такого звільнення в суді практично неможливо.

Законність заборони на звільнення вагітних жінок з ініціативи роботодавця була оцінена Конституційним Судом РФ, який фактично визнав, що інтереси роботодавця не порушуються цією забороною, оскільки його дія істотно обмежена за часом (на період вагітності) і, крім того, роботодавець, реалізуючи свою компетенцію щодо прийняття кадрових рішень, має право застосувати до вагітної жінки інші, крім звільнення, дисциплінарні стягнення у разі вчинення нею дисциплінарного проступку (див. Визначення Конституційного Суду РФ від 4.11.2004 р. № 343-О).

Чи можна звільнити вагітну жінку у разі ліквідації організації або припинення діяльності індивідуального підприємця?

Заборона на звільнення не поширюється на випадки ліквідації організації або припинення діяльності індивідуальним підприємцем. Як зазначено у Постанові Пленуму Верховного Суду РФ від 17.03.2004 р. № 2, обставиною, що має значення для правильного вирішення позовів про поновлення на роботі осіб, трудовий договір з якими розірвано у зв'язку з ліквідацією організації або припиненням діяльності роботодавцем - фізичною особою (п . 1 ст. 81 ТК РФ), обов'язок довести яку покладається на відповідача, зокрема є дійсне припинення діяльності організації або роботодавця - фізичної особи.

Підставою для звільнення працівників за п. 1 ст. 81 Кодексу може бути рішення про ліквідацію юридичної особи, тобто рішення про припинення його діяльності без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших осіб, прийняте у встановленому законом порядку (ст. 61 ЦК РФ). Таким чином, звільнення можливе не з моменту остаточної ліквідації, тобто внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, а з моменту прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи - це початок процедури ліквідації.

Якщо роботодавцем було фізична особа, зареєстрована як індивідуального підприємця, то трудовий договір з працівником може бути розірваний за п. 1 ст. 81 Кодексу, зокрема, коли припиняється діяльність роботодавця - фізичної особи на підставі ним самим прийнятого рішення, внаслідок визнання його неспроможним (банкрутом) за рішенням суду (п.


2 ст. 25 ЦК РФ) у зв'язку із закінченням терміну дії свідоцтва про державну реєстрацію , відмови у продовженні ліцензії на певні види діяльності.

Як дізнатися, чи дійсно підприємство знаходиться в стадії ліквідації або роботодавець навмисне вводить Вас в оману? Відповідно до ст. 20 Федерального закону від 08.08.2001 р. № 129-ФЗ "Про державну реєстрацію юридичних осіб і індивідуальних підприємців" засновники (учасники) юридичної особи або орган, що прийняли рішення про ліквідацію юридичної особи, зобов'язані в триденний строк у письмовій формі повідомити про це реєструючий органу за місцем знаходження юридичної особи з додатком рішення про ліквідацію юридичної особи. Реєструючий орган вносить до єдиного державного реєстру юридичних осіб запис про те, що юридична особа перебуває у процесі ліквідації.

Відомості, що містяться в єдиному державному реєстрі юридичних осіб, є в більшості своїй загальнодоступними. Порядок отримання відомостей регламентований Правилами ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та надання містяться в ньому, затвердженими Постановою Уряду РФ від 19.06.2002 р. № 438.

Зверніть увагу на той факт, що при звільненні вагітної жінки в зв'язку з ліквідацією організації роботодавець зобов'язаний дотримуватися відносно неї всі гарантії і компенсації, передбачені законодавством, зокрема роботодавець зобов'язаний виплатити їй вихідну допомогу в розмірі середнього місячного заробітку, а також зберегти за робітницею середній місячний заробіток на період працевлаштування, але не більше двох місяців з дня звільнення (із заліком вихідної допомоги).

У виняткових випадках середній місячний заробіток зберігається за звільненої робітницею протягом третього місяця з дня звільнення за рішенням органу служби зайнятості населення за умови, якщо в двотижневий термін після звільнення працівниця звернулася в цей орган і не була їм працевлаштована.

Таким чином, якщо Ви хочете отримати не тільки вихідну допомогу, але також і середній заробіток за другий і третій місяці після звільнення, Вам доведеться звернутися в службу зайнятості і встати на облік з метою пошуку підходящої роботи.

Чи зобов'язана жінка ставити роботодавця до відома про свою вагітність?

Один з часто виникаючих питань - питання про необхідність ставити роботодавця до відома про факт вагітності. Як зазначено у п. 15 Постанови Пленуму від 25.12.1990 р. № 6 "Про деякі питання, що виникають при застосуванні судами законодавства, що регулює працю жінок" (БВС РФ. 1991 р. № 3. С. 9), суду, при розгляді вимоги про поновлення на роботі жінки, трудовий договір з якою був розірваний за ініціативою адміністрації у період перебування її в стані вагітності, слід задовольнити позов незалежно від того, чи було адміністрації при звільненні відомо про вагітність і збереглася вона на час розгляду справи.

У той же час виникає питання: в тому випадку, якщо працівниця свідомо приховує від роботодавця факт вагітності, чи не виникне ситуації зловживання правом? Докладніше про це див § 1.3.

На нашу думку, зловживання правом не виникне, якщо працівниця повідомить роботодавцю про свій стан відразу, як тільки їй стане відомо про виниклу загрозу звільнення. У разі, якщо виникає ситуація зі звільненням, то безпосередньо при ознайомленні з наказом або при написанні пояснювальній, тобто до того, як роботодавець ухвалить рішення про звільнення, необхідно його повідомити про це, щоб діяти сумлінно і уникнути ситуації, яку суд може визнати зловживанням правом. Повідомлення таке, звичайно, розумно робити в письмовій формі, залишаючи у себе підтвердження вручення такої заяви роботодавцю.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info@trudprava.ru