Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 7.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 6

1.12. Чи надається відпустка працівникам, які всиновили дитину?

Правове регулювання надання відпусток працівникам, які усиновили дитину, максимально наближене до правового регулювання відпусток, описаних вище. Це пов'язано з визнанням рівних батьківських прав усиновителів та батьків, а також направлено на забезпечення таємниці усиновлення.

Так, у ст. 257 ТК РФ ми знайдемо аналог відпустки по вагітності та пологах: працівникам, які усиновили дитину, надається відпустка на період з дня усиновлення і до закінчення 70 календарних днів з дня народження усиновленої дитини, а при одночасному усиновлення двох і більше дітей - 110 календарних днів з дня їх народження.

Між тим, за бажанням жінки, яка усиновила дитину, замість цієї відпустки може бути наданий саме відпустку по вагітності та пологах. Обчислюється він також: тобто з дня усиновлення і до закінчення 70 календарних днів з дня народження дитини, а при одночасному усиновлення двох і більше дітей - 110 календарних днів з дня їх народження.

Працівникам, які усиновили дитину, надається за їх бажанням також і відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років.

Особливістю правового регулювання зазначених відпусток є те, що у разі усиновлення дитини (дітей) обома подружжям зазначені відпустки (тобто відпустку з дня усиновлення і до закінчення 70 днів з дня народження та відпустка по догляду за дитиною) може використовувати будь-який з подружжя на їх розсуд.

Частина 5 ст. 257 ТК РФ встановлює, що порядок надання зазначених відпусток, які забезпечують збереження таємниці усиновлення, регулюється Урядом РФ. Такий порядок до цього часу Уряд РФ не встановило. Між тим, є інші норми сімейного законодавства, які дозволяють забезпечити таємницю усиновлення. Походження дитини зазначається у свідоцтві про її народження. На прохання усиновителів суд може прийняти рішення про запис усиновителів у Книзі запису народжень як батьки усиновленого ними дитини. Про необхідність виробництва такого запису вказується у рішенні суду про усиновлення дитини. На підставі такого рішення відповідний орган видає свідоцтво про народження дитини, де усиновителі зазначені його батьками.

Таким чином, у листку непрацездатності, виданому жінці, яка усиновила дитину, зазначено, що їй надано відпустку по вагітності та пологах, а у свідоцтві про народження дитини його усиновителі названі батьками.

Таємниця усиновлення дитини охороняється законом. Судді, які винесли рішення про усиновлення, і посадові особи, які здійснюють державну реєстрацію усиновлення, а також особи, іншим чином обізнані про усиновлення, зобов'язані зберігати таємницю усиновлення. У разі її розголошення проти волі усиновителів ці особи притягаються до відповідальності у встановленому законом порядку (ст. 139 Сімейного кодексу РФ).

Треба також мати на увазі, що для забезпечення таємниці усиновлення на прохання усиновителя можуть бути змінені дата народження усиновленої дитини, але не більше ніж на три місяці, а також місце його народження. Про зміну дати і місця народження зазначається в рішенні суду про усиновлення (ст. 135 СК РФ).

1.13. Чи включається відпустку по вагітності та пологах та по догляду за дитиною до стажу?

Дуже важливо визначити, які відпустки і якої тривалості включаються до стажу.

Саме поняття "стаж" - багатогранне. Існує його кілька видів:

  • страхування або загальний страховий стаж;
  • стаж роботи за фахом або спеціальний страховий стаж;
  • безперервний трудовий стаж;
  • загальний трудовий стаж.

В даний час страховий стаж має найбільше значення, тому на ньому зупинимося докладніше.

1.13.1. Загальний трудовий стаж

Загальний трудовий стаж мав значення для призначення пенсії за старим пенсійним законодавством. Зараз він продовжує застосовуватися при призначенні пенсії для тих громадян, які придбали його раніше, тобто в період дії колишнього законодавства. В даний час основним законом, який регулює ці питання, є Федеральний закон "Про трудові пенсії в РФ" від 17.12.2001 р. № 173-ФЗ (далі - ФЗ "Про трудові пенсії ").

1.13.2. Загальний страховий стаж

Загальний страховий стаж потрібен для визначення того, чи заробив людина право на трудову пенсію по старості чи ні. Причому потрібен він як для призначення пенсії на загальних підставах, так і при дострокових підставах. Загальні підстави - це досягнення віку 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. Для загальних підстав потрібен страховий стаж не менше 5 років. Дострокові підстави - це призначення пенсій у зв'язку зі шкідливими умовами праці, а також при роботі з ряду професій (наприклад, медики, педагоги, професійні рятувальники та ін.) Для кожного підстави потрібен страховий спеціальний стаж певної тривалості, але про нього нижче.

Відпустка по вагітності та пологах включається до загального страхового стажу на підставі подп. 2 п. 1 ст. 11 Федерального закону "Про трудові пенсії". І хоча цей підпункт дослівно говорить, що до страхового стажу нарівні з періодами роботи і (або) іншої діяльності зараховується "період отримання допомоги по державному соціальному страхуванню в період тимчасової непрацездатності", а вагітність і пологи та тимчасова непрацездатність - різні події в житті людини, відпустка по вагітності та пологах все одно вмикається на підставі практики Пенсійного фонду РФ.

Відпустка по догляду за дитиною включається в загальний страховий стаж, але не весь, і не завжди можна включити відпустки по догляду за всіма дітьми.


Це випливає з подп. 3 п. 1 ст. 11 ФЗ "Про трудові пенсії", який говорить про період догляду одного з батьків за кожною дитиною до досягнення нею віку півтора років, але не більше трьох років у загальній складності. По-перше, мова йде тільки про батьків, але не про інших родичів, які фактично здійснюють догляд. По-друге, до стажу цей період буде зарахований тільки одному з них, при цьому, якщо частина відпустки використовувала мати дитини, а частина - батько, то кожному з них повинна бути зарахована своя частина відпустки. По-третє, відпустку зараховується не весь, а обмежений максимальним межею - до досягнення дитиною півтора року. Якщо Ви здійснювали догляд за кількома дітьми, то в загальній складності зарахують не більше трьох років.

1.13.3. Стаж роботи за фахом

Стаж роботи за фахом або спеціальний страховий стаж. Цей стаж передбачений ст. 27 і 28 ФЗ "Про трудові пенсії", які встановлюють різні дострокові підстави для призначення трудових пенсій.

Відпустка по вагітності та пологах включається до спеціальний страховий стаж на підставі роз'яснення Міністерства праці та соціального розвитку РФ та Пенсійного фонду РФ . Воно міститься в спільному Листі цих органів від 4.11.2002 р. № 7392-ЮЛ/ЛЧ-25-25/10067 (не є нормативним правовим актом). Мінпраці і ПФР роз'яснили, що ст. 27 і 28 ФЗ "Про трудові пенсії" реалізуються через постанови Уряду РФ та інші підзаконні акти. Уряд РФ своєю постановою від 11.07.2002 р. № 516 затвердив Правила обчислення періодів роботи, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії по старості відповідно до статей 27 і 28 Федерального закону "Про трудові пенсії в Російській Федерації". Згідно з п. 5 цих Правил, до стажу роботи, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії по старості, для працівників, які постійно протягом повного робочого дня зайняті на цій роботі, включаються періоди одержання допомоги по державному соціальному страхуванню в період тимчасової непрацездатності, а також періоди щорічних оплачуваних відпусток, включаючи додаткові. Знову, строго кажучи, відпустка по вагітності та пологах не належить ні до тимчасової непрацездатності, ні до щорічних оплачуваних відпусток. Але Мінпраці та ПФР зробили одне припущення у своєму листі на користь працівників, грунтуючись на тому, що відпустка по вагітності та пологах надається на підставі листка тимчасової непрацездатності. Тому вони роз'яснили, що "період перебування жінки у відпустці по вагітності та пологах слід розглядати як період отримання допомоги по вагітності та пологах у період тимчасової непрацездатності і включати її до стажу роботи, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії по старості відповідно до ст. 27 і 28 Федерального закону "Про трудові пенсії в Російській Федерації".

Відпустка по догляду за дитиною (відпустки) включається до спеціальний страховий стаж, але тільки якщо він (і) мав (і) місце до 6 жовтня 1992 р. (часу набрання чинності Закону РФ від 25.09.1992 р. № 3543-1, з прийняттям якого названий відпустку перестав включатися до спеціального стажу роботи у разі призначення пенсії на пільгових умовах). Таке роз'яснення дав Верховний Суд РФ у п. 15 Постанови Пленуму від 20 грудня 2005 року № 25 "Про деякі питання, що виникли у судів при розгляді справ, пов'язаних з реалізацією громадянами права на трудові пенсії" (Російська газета 2005 р. № 294 29 грудня). Якщо ця умова дотримується, то відпустку по догляду за дитиною підлягає включенню до стажу роботи за спеціальністю незалежно від часу звернення жінки за призначенням пенсії і незалежно від часу виникнення права на дострокове призначення пенсії по старості.

1.13.4. Безперервний трудовий стаж

Безперервний трудовий стаж, (далі - НТР) - мав значення для визначення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності до 1 січня 2007 р. З 1 січня 2007 р., згідно зі ст. 7 Федерального закону "Про забезпечення допомога з тимчасової непрацездатності, допомогою по вагітності та пологах громадян, що підлягають обов'язковому соціальному страхуванню "від 29.12.2006 р. № 255-ФЗ, НТС не має більш значення для визначення розміру зазначеної допомоги. Має значення страхового стажу, до якого включаються періоди роботи та іншої діяльності, правила підрахунку і підтвердження страхового стажу для оплати лікарняних затверджуються Урядом РФ.

НТС буде продовжувати застосовуватися при визначенні права на отримання різного виду доплат і надбавок до заробітної плати. Останні можуть бути встановлені як відомчими нормативними актами, так і самим роботодавцем в локальному нормативному акті або сторонами соціального партнерства в колективному договорі. Наприклад, наказом МОЗ РФ затверджено Положення про оплату праці працівників охорони здоров'я, яким передбачена надбавка за безперервну роботу в закладах охорони здоров'я. Згідно подп. 6.2.1.3 Положення, працівникам, передбаченим у подп. 6.1.1-6.1.4 Положення, в НТС зараховується час по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3 років за умови, якщо цьому відпуску безпосередньо передувала і за ними безпосередньо слідувала робота, яка дає право на надбавки.

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. Частина 8

Сім'я і робота: трудові права вагітних жінок і працюючих батьків. -
М.: АНО "Центр соціально-трудових прав", 2007 р.

Анна Гвоздицьким,
юрист Центру соціально-трудових прав
Крилова Ольга,
юрист Центру соціально-трудових прав
www.trudprava.ru
E-mail: info@trudprava.ru