Село Осикове.

Історія виникнення села пов'язана з переселенням втікачів Із Катеринославської губернії напрікінці XVIII - поч. XIX ст. Цих людей Було Дуже мало, та не ВСІ прижилися: деякі залишилось, а ІншІ руху Далі, шукаючі Кращі умови для життя. Створен сайт села! http://osikovo.do.am/

Село Осикове
Старобешівській район Донецької області
створен сайт села! http://osikovo.do.am/

Історія виникнення села пов'язана з переселений-ням втікачів Із Катери-нославської губернії на-прікінці XVIII - поч. XIX ст. Цих людей Було Дуже мало, та не ВСІ прижилися: деякі за-позбулися, а ІншІ руху Далі, шукаючі Кращі умови для жит-тя. У далекому минуло землі навкруги села Осикове І Кленівкі називався Мазаївськімі землями, ТОМУ ЩО в селі Кленівка живий поміщік ??Мазай. У ньо-го Було 7 тисяч га землі, 7 тисяч овець І сотні робітніків. ВІН віддавав землі по берегах річкі в оренду селянам.
Сама назва села Осикове вперше відкрито з'явилась в архівах близьке 1870 р.. Чому сортаменту ця назва? Тому, Що так називана-ся річка І велетенські осоки, які росли по берегах цієї річкі.

Чому сюди йшли люди? Тут чудові умови для зайняти Сільським господарством. Перші переселенці селіліся на правому березі річкі. Жили смороду в землянках, сплетіння з верболозу, у невелічкіххатін-ках, зверху помазання глиною. Поселення булі Родинні. У кожної родини булу своя зем-ля, свої знаряддям праці, свої кладовіща. Кожна батьківщина зай-малася своїмі промислів.

У північній частіні села, на правому березі річкі, поселять-лися заможні сім'ї Кіндрат-нок. У них на березі річкі булі Великі сади, два вітрякі, Дві кузні, невелички цегельний цех, де робілі цеглу І черепа-цю. У Цій сім'ї Було 18 дітей. Господарство Його складалися 75 га землі, 10 коней, 4 волі та ін. За рік Збирай по 140 т зерна.

У 1997 році цьому вітряку Було б 100 РОКІВ, ТОМУ ЩО на Його вершечку крутівся ма-ких прапорець-флюгер Із датою «1897 р..». Батьківщина Конд-ратенків побудували в 1907 р. Першу школу в селі. Вона так І називався Кондратенковою. Вони такоже побудували І церк-ву. Церква запам'яталася ста-рожілам вбрання І церков-ним хором. Ходили на службу люди з навколішніх сіл. У 1927 році вся сім'я (крім маленької тоді Тетяни Федорі-вни Кондратенко, 1919 року народження) булазаслана на Со-спритні, де залишилась І Загіней-ла.

На місці другоїчастіні села - П " ятірічкі, жила заможних сім'я Стоянів. Вони пріїхалі сюди Із Запорізької області у 1910 році. Купили у поміщіка землі й буди-нок. У 1917 році ця сім'я складу-лася з 28 чоловік. Хазяйнувалі ці 4 сім'ї разом. Малі 300 га землі, ЗО коней, 20 корів, 200 овець, 12 свиней, 5 плугів, 5 сівалок, малі Свій Вітряк.

У 1930 році, коли почалось розкуркулювання, всюсім'ю вис-лали на Соловки, де люди жили у страшних умов. Багато людей вмирає від голоду І холоду. У 1937 році сім'я повернулася І працювала в радгоспі на ст. Реб-Риков. Задовольняють ж року батька сім'ї забрали назавжди, а матір відпу-стилі до дітей, бо булі Самі Злидні.

У 1930 році БУВ утвердженню Радгосп «п'ятирічка».

Жовтнева революція захопіла селян у 1918 році. З великою радістю смороду зустрілі Цю звістку, но раділі Марна. Спочатку бан-ді Махна блукали Навколо, не давали спокійно будуваті Своє майбутнє, а потім І армія Денікіна плінула на Україну.

Після того, Як до влади прийшов-ли комуністі, почався Справжній переворот у жітті ВСІХ людей . У середіні 20-х РОКІВ у селі поча-лося розкуркулювання. Вся зем-ля переходила до колгоспів, Що утворилася на теріторії села: «Червоний партизан», «Куль-туру» - хутір Берестяне; «Чапаєва» - с. Осикове; «Молодий трудовик» - с. Кашперівка; «п'ятирічка» - с. П'ятирічка; «Світлий шлях» - с. Бабанівка.

Потім залишилось Тільки чо-Тірі. Почалось нове життя, руй-нувалі старий устрій. Замість трірічної стала шестірічна, а пізніше семірічна школа. Було побудовано два клуби та чітальні будинки.

Разом Із ЦІМ почалось актив-на розробка земель. До Великої Вітчізняної Війни за колгосп Було закріплено до 2000 га орної землі. Було запроваджено тери торіальній устрій. Осикове тоді відносілося до Амвросіївсійського району.

Майже зовсім Замула та забруднена річка за допомогою метода меліораторів Набула свого нінішнього виглядах. Було І вікопано три ставки, на річці побудували греблі, які з'єднувалі Лівий І права бережи. Побудувалаі зрошувальну систему на полях, споруджувалі тварінніцькі фермі.

Тепер колгоспі спеціалізувалісь на молочному та м'ясного скотарстві, садівніцтві, землеробстві.

Та у вересні 1941 року на теріторію Осикове « ; ступила нога »німецькіх загарбніків. За постановою районного комітету партії Було створен підпільну організацію по боротьбі з фашистами. Вона діяла у Кутейникове. Альо боролися проти німців НЕ Тільки підпільнікі, а й ті, хто залішівся в селі, - Це Жінки та діді похилий віку. На теріторії села німці влаштуван концтабір. Жітелі села чім могли - допомагать полоненими, хоч робили Самі голодувалі, но якійсь шматочок хліба або картоплі несли колючого дрота.

Майже два роки жітелі села булі Під фашистами. У досі видно Наслідки боїв, які проходили на теріторії села.

У році при школі Було відкріто музей бойової слави. Після Війни почалось відбудовування господарства. У колгоспі «Чапаєва» булу створен Жіноча тракторна бригада, досліджува якої булу Паша Ангеліна. Це булі трактористки: Тетяна Райова, Марфа Росомаха, Галя Мор-гун, Лукерія Виноградова та ІншІ.

Напрікінці 50-х РОКІВ с. Осика-ве Було підпорядковане Старобешівському району. З чотірьох колгоспів Було утворена один колгосп ім. Чапаєва. Площа земель колгосп складалися 4650 га, з них 250 га зрошувальні. Буду-валися Нові будинки, відремон-Това клуби, школи, фермі. Заасфальтовано дороги, які ве-дуть у райцентр та залізнічну станцію Кутейникове.

За трудові досягнення 27 кол-госпніків відзначені орденами та медалями.

Третя частина села - хутір Берестяне. Ця назва пішла від назви рослини - берести. З бе-ресті тут плели кошик, з вербо-лозу - кошик та ІншІ побутові Речі. У тому ж 1930 році тут БУВ засноване колгосп «Культура». Сьогодні на хуторі залишилось 9 дворів.

Четверта частина села - ОЛЕНІВКА. Тут Займан Скотар-ством.

П'ята - МІКОЛАЇВКА, де ло-вили рібу. Поселення складаєть-ся з 5 дворів.

Назва села БАБАНІВКА пішла від поміщіка Бабанова. Тут зай-маліся бджільніцтвом, вівчар-ством, ткацтво.

Назва хутора ВІНОСЛІВО пішла від слова «віносіті», бо хутір знаходівся далеко за се-лами, за основними дорогами. Складався ВІН з 15-16 дворів. Був тут рудник, Який зараз Вже не існує. На сьогодні залиша-ся Лише назва місцевості та де-кілька могил.

Хутір Любівка - раніше тут Займан гончарством, кам'яно-нетесенням, полювання на звіра, но зараз ВІН такоже НЕ існує. На Його теріторії знахо-диться заповідник, ще височать два кургані, Історію якіх галі не розгадано.

У самому центре Осикове Займан теж багатьма ремес-лами, но більше уваги пріділя-ли садівніцтву.

Разом Із біднотою пріїзділі сюди І середняки, які Дуже швид-ко бралися до всякої роботи. У кожному хуторі БУВ Свій поміщік.

Батьки Кліментьєвої (Бай-рачної) Оксани Семенівні

(1912 року народження) пріїха-ли сюди з Північно-Кавказька повіту Ростовської області в 1913 р. Землі Мазая сподобалось її ділу. Разом Із ними переселяли-ся сім'ї Ціганків, Мікітенків. Байрачних пріїхало 4 брати, зро-били СОБІ хатинки. Кожна сім'я Отримав по 8 десятин землі, по 4 коня, 2 Биків. Коженов хазяїн про-робляв свою землю сам. У Перші роки, коли Мазай нарізав зем-лю, врожаї булі Гарні. Мазай БУВ добрий, Боргі прощаю. У Мазая булі вівчарні. Теперішні осіківські землі'назіваліся у нього старою економією, а в селі Кленівці булу нова економія, но-вий будинок, Який «охороняємий» 12 вовків. ВІН МАВ для оздоби у своєму маєтку навіть павічів.

Тодішнє село ділілося так: від краю села до Храновського на-Зивал ЯМПІЛЬЦІ (пріїхалі смороду з Вінніці), Далі до Байрач-них (двір 3.1. Веремієнка) на-Зивал ПЛАТОНІВЦІ, бо при-їхалі смороду з Платонівкі Волно-Васько району, а Далі вулиця до кінця називався ГРІЗІВКОЮ.

Та з часом виростав село.

Не обійшлося без селянських хвілювань. Важка, Майже ціло-добовому праця, змушувала лю-дей підійматіся на боротьбу про-ти таких умов. Відкрітіх по-Устань НЕ Було. Невеличка групами селяни запалювалі по-міщіцьке майно, труїлі худорлявість. Альо таким чином смороду Ще більше гнівілі своїх експлуататорів. Усе ж багатії повінні булі піті на поступки населенню. Вони підвіщувалі заробітну платно, но ж підвіщувалі й оброки. Зменшувалі робочий день, но давали більше роботи, за не-виконання якої карали.

У 1912 році Було відкріто Першу школу для бідноті, в якій Було три початкові класи. Так Майже до 1924 року бідне населення Було неписьменним.

На теріторії села Осикове Дуже різноманітній рельєф. Через село тече річка Осикова. У далекому минуло Це булу глибока річка, до якої впадало багато приток, особливо лівих. Сьогодні залишилась Тільки балки, Як останці приплив річкі. На самій річці сьогодні побу-дова Чотири запруди й утво-рено 4 ставки. Кожна з балок МАЄ свої назви:

КУТАНІВСЬКА БАЛКА, на ім'я заможного селянина куті, Який МАВ на річці Водяний млин;

ПОПОВА БАЛКА. У дале-кому минуло мешканці села у Літній годину страждав від по-сухі. Вірішілі в село привіз-ти Зі Степано-Кринки батюшку Ананія, щоб ВІН відправів служ-бу на дому. ВІН вибрать Цю рівну красиву балку І зібрав усіх меш-канців села для служби. Під час служби Пішов дощ. Люди обожнювали батюшку І стали балку назіваті Попова;

МАКСИМОВА БАЛКА. Біля балки оселився батьківщина се-Лянін Максимова;

Руденкове БАЛКА. Біля баки оселився батьківщина селю-нина Руденка;

Циганкова БАЛКА. Жила батьківщина Ціганків;

ІСАЄВА БАЛКА, Дуже дов-га І велика балка, Яка тягнеть-ся з Амвросіївського району. Тут жила заможних батьківщина Ісая, Який почав розводіті багато овець І будуваті господарські Будівлі;

- Крива Балка - назва пішла від її своєрідної форми. Друга її назва - «Глуха балка».

Мі народились у нашому селі Осикове І Дуже любимо Своє село. Зараз нам особли-во цікаво, Вивчаючи Свій рідний край, знаті Як можна більше про Своє село, Його далеке минуле.