Реєстрація дитини: деякі правові нюанси.

Ви народили дитинку в цивільному шлюбі, вважаючи за краще не реєструвати свої відносини? Батько малюка визнає його своїм, але в його життєві плани не входять матримоніальні процедури? Або, приміром, ви вибрали домашні пологи?


Як російське законодавство визначає процедуру реєстрації дитини в зазначених випадках?

Для початку невеликий правовий лікнеп: Стаття 58 Сімейного кодексу визначає наступні права дитини, пов'язані з реєстрацією:


1. Дитина має право на ім'я, по батькові та прізвище.
2. Ім'я дитині дається за згодою батьків, по батькові присвоюється за іменем батька, якщо інше не передбачено законами суб'єктів Російської Федерації або не грунтується на національному звичаї.
3. За відсутності угоди між батьками щодо імені та (або) прізвища дитини виникли розбіжності вирішуються органом опіки та піклування.
4. Якщо батьківство не встановлено, ім'я дитині дається за вказівкою матері, по батькові присвоюється за іменем особи, записаного в якості батька дитини (пункт 3 статті 51 цього Кодексу), прізвище - за прізвищем матері.

До речі, якщо ім'я, яким ви нарекли свого немовляти йому не сподобається (буває й таке!), він сміливо може змінити і ім'я і навіть прізвище:


    1. За спільної прохання батьків до досягнення дитиною віку чотирнадцяти років орган опіки та піклування, виходячи з інтересів дитини має право дозволити змінити ім'я дитині, а також змінити присвоєну йому прізвище на прізвище другого з батьків.
    2. Якщо батьки проживають окремо і батько, з яким проживає дитина, бажає присвоїти йому своє прізвище, орган опіки та піклування дозволяє це питання в залежності від інтересів дитини та з урахуванням думки іншого з батьків. Врахування думки батьків не обов'язковий при неможливості встановлення його місця знаходження, позбавлення його батьківських прав, визнання недієздатним, а також у випадках ухилення батька без поважних причин від виховання і утримання дитини.
    3. Якщо дитина народжена від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою, і батьківство в законному порядку не встановлено, орган опіки та піклування, виходячи з інтересів дитини має право дозволити змінити його прізвище на прізвище матері, яку вона носить у момент звернення з таким проханням.
    4. Зміна імені і (або) прізвища дитини, яка досягла віку десяти років, може бути проведене лише з його згоди.

Які документи підтверджують реєстрацію?


    1. Обмінна карта, видана в консультації, заповнена в пологовому будинку АБО
    2. Документ, виданий будь-який інший медичної організації, де відбувалися пологи, або частнопрактикующим лікарем АБО
    3. Заява У ЗАГС письмове або усне від будь-якого "особи, був присутній при пологах поза медичної організації". Причому, якщо свідок не може сам з'явитися в РАГС, його підпис можна засвідчити в організації, де він чи вона навчається або працює. Заява це можна принести як особисто, так і пріпомощі новітніх комунікацій: пошта, факс ...
    4. Документи, що засвідчують особу одного з батьків або заявника (паспорт або паспорт моряка)
    5. Якщо шлюб зареєстрований, то знадобиться Свідоцтво про шлюб

Якщо жодного з вищевказаних документів немає, то реєстрація проводиться в судовому порядку.

Місце реєстрації дитини

Ви можете зареєструвати дитину за місцем народження або за місцем проживання одного з вас-батьків. Передбачено й екстремальні ситуації: якщо ви не послухавши лікарів, вирушили-таки в навколосвітню подорож на пароплаві, літаку і бог знає ще на чому, то зареєструвати чадо можна або за місцем проживання, або в будь-якому РАГСі по марштруту вашого прямування (моя начальниця, наприклад , народила доньку в Америці, подарувавши їй таким чином подвійне громадянство). Для полярних діточок і майбутніх аквалангістів передбачена реєстрація за місцем прописки батьків.

Тепер звернемося до ситуації, коли дитина народжена вдома . Раніше процедура реєстрації домашнього новонародженого була сильно ускладнена і нагадувала детективне розслідування-хто мати, хто батько, де взяли, іноді доводилося розбиратися з міліцією, доводячи, що ви самі що ні на є справжні батьки. Але оскільки домашніх пологів стало більше, сучасне російське законодавство внесло до сімейного кодексу положення про реєстрацію такої дитини: походження дитини від матері (материнство) встановлюється органом реєстрації актів цивільного стану на підставі документів, що підтверджують народження дитини матір'ю в медичній установі, а в разі народження дитини поза медичного закладу на підставі медичних документів, свідчень свідків або на підставі інших доказів.


Тобто, акушерка або сам батько може бути єдиним свідком дива народження, щоб наша держава зробила в свої списки нового члена суспільства ... І якщо в РАГСі на вас дивляться великими очима, сміливо апелюють до закону.

Якщо батьки розійшлися, то по закінченні 300 і менше днів після розлучення, батьківство буде визнано. Бувають трагічні ситуації: батько (неважливо, чи були ви розписані чи ні), гине. У зареєстрованому шлюбі процедура визнання батьківства легше, ніж у випадку з незареєстрованими відносинами: "з моменту смерті чоловіка матері дитини, батьком дитини визнається чоловік матері, якщо не доведено інше (див. статтю 52 Сімейного кодексу). Батьківство чоловіка матері дитини засвідчується записом про їх шлюбі ".


У разі смерті чоловіка, не був одружений з матір'ю, але визнав себе батьком, встановлюється в судовому порядку. Іноді це необхідно, щоб вирішити якісь матеріальні проблеми-отримати аліменти від родичів, отримати спадщину, вирішити житлові спори. Однак ця процедура ускладнюється тим, що батько за життя мав виявляти інтерес до дитини, дбати про нього. Суду потрібні свідчення цього визнання - листи, бухгалтерські квитанції, заяви на роботі тощо

Узи Гіменея вам неприємні? Але у спільного дитинку буде по батькові на підставі спільної заяви до органу реєстрації актів громадянського стану (РАГС Скорочення чомусь викликає в іноземців, які вивчають російську мову бурю захоплення!) Якщо подача спільної заяви про встановлення батьківства після народження дитини може виявитися неможливою або скрутній, батьки майбутньої дитини, не перебувають між собою у шлюбі, то пара має право подати таку заяву під час вагітності. Запис про батьків дитини провадиться після народження дитини.

Якщо недбайливий батько зник з поля зору, то реєстрація малюка здійснюється на основі заяви матері. Прізвище записується її, а по батькові та ім'я за її вказівкою. Причому, відомості про батька вносяться виключно за бажанням мами.

У разі смерті матері або визнання її недієздатною, неможливості встановлення місця знаходження матері або в разі позбавлення її батьківських прав малюка регітсріруют за заявою батька дитини за згодою органу опіки та піклування, за відсутності такої згоди - за рішенням суду.

Буває, що пара не може мати дітей і погоджуються на імплантацію свого ембріона іншій жінці-сурогатної матері. Для того, щоб дитинку зареєструвати, потрібний документ, що підтверджують згоду сурогатної матері на запис подружжя батьками дитини.

Прізвище, ім'я, по батькові?

Вас як звуть .
АВАС!
Мене Петя, а вас?
АВАС!

Старий анекдот

Як правило, батьки швидко визначаються з прізвищем малюка, але якщо розбіжності виникли, то прізвище йому дадуть за вказівкою органу опіки та піклування. Так що, дорогі тата й мами, домовляйтеся самі!

Ім'я малюк теж повинен отримати при повному згодою батьків. Батьківство встановлюється в судовому порядку за заявою одного з батьків, опікуна (піклувальника) дитини або за заявою особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також за заявою самої дитини після досягнення нею повноліття. При цьому суд бере до уваги будь-які докази, з достовірністю підтверджують походження дитини від конкретної особи. Національні традиції часом диктують правила присвоєння дітям імені. Бюль Бюль Огли Іванович звучало б не дуже гармонійно, чи не так? Тому кодекс враховує цю ситуацію, і містить формулювання: "по батькові записується на ім'я батька, якщо інше не засноване на національному звичаї". Шанує у нас закон народи і етноси ...

Найперший документ

Коли всі формальності виконані, всі суперечки навколо імені та прізвища вашого народившегося дива вирішені, вам на руки урочисто видають документ: СВІДОЦТВО ПРО НАРОДЖЕННЯ, який містить відомості: прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження малюка, фио батьків або одного з батьків, в ньому вказана дата складання і номер запису акта про народження, місце державної реєстрації та дата видачі свідоцтва про народження. Національність батьків вказується факультативно, тобто при бажанні батьків. Цей безцінний документ до 14 років буде посвідченням особистості вашої дитини, стане в нагоді при проходженні митниці, в будь-яких подорожах, при отриманні страхового поліса і запису в паспорті. Так, і не забудьте отримати гроші від рідної держави за народження дитини. Для цього вам знадобиться довідка про народження, видана в ЗАГСі. Виплата становить 1500 рублів. Не так уже й мало ... Приємного вирощування і трохи менше зіткнень з законом!