Ви потрапили під скорочення штатів?.

Від неприємностей не застрахуєшся. І навіть, якщо сьогодні ви впевнені в тому, що вас на роботі цінують по достоїнств, і вже вам-то звільнення не загрожує, то завтра кризу і справи вашої компанії можуть повернутися так, що ви залишитеся без роботи.
Що потрібно знати, якщо раптом ви потрапляєте під скорочення штатів? Яка правова інформація може бути для вас корисною, щоб не втратити те, що вам належить за законом?
Перше, що ви повинні знати: про скорочення штатів і вашому наступне звільнення роботодавець зобов'язаний попередити вас не пізніше, ніж за два місяці, індивідуально сповістивши письмовим повідомленням. Інакше ви маєте право звернутися із заявою до суду і вимагати свого відновлення на роботі.
Правда, вигравши в суді справу, ви навряд чи зможете нормально працювати на колишньому місці, але таким чином ви зможете домогтися виплати компенсації у розмірі заробітної плати за весь період «вимушеного простою», тобто, з моменту незаконного звільнення до винесення судового рішення.
Що ще належить вам, якщо доводиться у зв'язку зі скороченням штатів розлучатися з роботою? У день звільнення працівнику мають бути виплачені всі належні йому суми і видана трудова книжка.
Відповідно до закону, при скороченні чисельності штату, роботодавець зобов'язаний запропонувати кандидату на скорочення будь-які вакансії, які є в організації, і вони можуть бути, як що вимагають меншої кваліфікації, так і з меншим окладом.
На жаль, деякі недобросовісні роботодавці використовують це у своїх корисливих цілях, вони пропонують співробітнику завідомо гіршу і непривабливу посаду, сподіваючись на те, що людина відмовиться від неї.
У цьому разі цьому працівникові пояснюють, що вимоги Закону виконані, і, якщо надана вакансія його щось не влаштовує, то він може заяву за власним бажанням. Якщо так відбувається у вашому випадку, не поспішайте писати такий папір. Вам потрібно написати заяву про відмову від переведення на іншу посаду, запропоновану у зв'язку зі скороченням штату, так як у випадку звільнення за власним бажанням, працівник втрачає право на пристойні виплати.
Про які виплати йде мова при розірванні трудового договору з працівником у зв'язку зі скороченням штатів?
- Вихідна допомога у розмірі середнього місячного заробітку, який визначається, виходячи із заробітку за останні дванадцять місяців.



- На термін до двох місяців зберігається середній заробіток. Цей час дається для працевлаштування на нове місце роботи (у виняткових випадках строк подовжується до трьох місяців) ст.178 Трудового кодексу РФ. Якщо ж зробити цього не вдається і в цьому випадку, то після закінчення термінів співробітник встає на біржу праці.
- Грошова компенсація за весь час невикористаних відпусток. Її можна вимагати за ті дні, які працівник не встиг відгуляти під час відпустки за весь період його роботи в цій організації, починаючи з 2002 року (це той час, коли вступив в силу нинішній ТК РФ, що передбачає подібну компенсацію).
Деякі категорії працівників мають більшу кількість шансів залишитися на колишньому місці роботи навіть у разі значного скорочення штатів. Так, наприклад, неможливо звільнити за скороченням чисельності або штату, згідно ст.261 Трудового кодексу, вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів, які виховують дитину віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда до вісімнадцяти років, та інших осіб, які виховують таких дітей без матері.
Якщо працівники мають однакову продуктивність праці і кваліфікацію, то перевага при скороченні штатів буде віддано тому з них, хто має сім'ю, в якої на утриманні знаходиться два і більше непрацездатних її члена; якщо в сім'ї немає інших працівників з самостійним заробітком; співробітнику, який за час роботи на даному підприємстві отримав трудове каліцтво або «заробив» професійне захворювання; того, хто підвищує свою кваліфікацію за напрямком роботодавця без відриву від виробництва.
Якщо ж роботодавцем будуть звільнені співробітники, які перебувають у відпустці чи на лікарняному листі, то його дії теж будуть визнані незаконними.
Слід звернути увагу і на те, чи є в новому штатному розкладі та посада, яку ви раніше займали. Якщо ж вона там присутня, то звільнити його за цим пунктом категорично не можна.